Yazar Arşivi: dursun ozden

Günün Şiiri: BABAM

babam ve yaşamak-rakip değil ekip olmak-sevgiyi sebil eylemek zamanı yeniden ayarlamak, şiir matematik işi-yüce emek ata evi bizi çağırıyor-durma-yüreğinin götürdüğü yere git yazılmadı-yaşanmadı o yitik anlar, kirli-kibirli kaleme inat acı-tutsak şiirin sırdaş-özgür rengi-hasat buz mavisi çivit her bayram, özlenen-aranan-anılan o coşkulu sevdalar ve ‘güneş çarığı, çarık ayağı sıkınca’; kendime küstüm elleri nasırlıydı-iyi komşu-emektar bir köylüydü babam bize koca bir dünya ... Devamını Oku »

Günün Şiiri: ALTILI GANYAN

altılı ganyan ah! yitik-ortak geçmişin, sırdaş geleceğinde-ezber bozan bozkır çığlığı, delice-çılgın yarışın yitik yankısı-yuva yıkan ve aşkla yeni nesil soruyor: ‘gelecek, ne zaman gelecek?’ at kişnemesi, nara-nal sesi ırak; al yeleli, dört nala koşan ıslık çalan, rüzgara inat, mavi bulutlara bir boy farkı dalan ve veli efendi’nin o en hızlı, en deli-kanı, yenik süvari alayı sondan birinci ve o an, ... Devamını Oku »

Doğu Anadolu Medeniyeti Beşiği: VAN (İç gezi)

Urartulara başkentlik yapmış, Doğu’nun en büyük illerinden biri olan Van’da gezilecek yerler listesinde nereler var? Gelin birlikte bakalım. Öncelikle Van, tahmin ettiğinizden çok daha düzgün, düzenli, gelişmiş ve güvenli turistik bir şehirdir. Büyükşehir statüsünde olan Van, İç ve Güney Doğu Anadolu’daki pek çok ilimizden çok daha güzellikleri bulunmaktadır. Samiramis Su Yolu, Urartu Medeniyeti izleri ve Urartu Kehrizleri başta olmak üzere, ... Devamını Oku »

Günün Şiiri: SEYİR DEFTERİ

seyir defteri karalama seyirlik defter, kitap tufan ve elindeki çatalı, çengelli iğne san öbür elinde çamaşır mandalı, kan sırtını dayamış dar ağacına, o an eli ve ayağında dört çivi, çarmıh boynundaki kıravat, yağlı urgan gereği düşünüldü: kırıldı kalem kuşları vurmayın, kanlı mavzer cinnet, minnet, kin, kibirli alem kanayan şiirdi, son çığlık selam selam olsun! tan çiçeği moruna yaşamı yaşayan, kar ... Devamını Oku »

Denizi Olmayan Markakent DENİZLİ (İç gezi)

Dursun ÖZDEN (Gezi Yazarı, Belgeselci) Denizi olmayan marka kent Denizli’nin, şirin ve giderek büyüyen merkez ilçesinden biri olan Merkezefendi; yeni konuklarını çağırıyor… Denizli’nin Bekilli, Baklan, Çivril, Çal, Tavas gibi öteki ilçelerini tanıtan gezi yazılarım olacaktır… Bu kez rotamızda; arkeolojik bulgular, tarih, kültür, sanat, sanayi, ileri ziraat ve bereketli toprakları yanı sıra; folklorik kültürü, efeler diyarı, Yörük otağı ve estetik zengin ... Devamını Oku »

Günün Şiiri: ANADOLU ÇIĞLIĞI

Anadolu Çığlığı yasaksız, o özgür çığlığımız, susmayan saz ile söz, gül bahçesi anadolu’nun gurbeti sılaya bağlayan yitik yollarda, şiirin canı-şairin kanı-ırmak olur çağlar ege denizi, kara ya da akdeniz kararmadan, dağlar uykuya dalmadan önce aras’tan meriç’e, zap’tan gap’a, pertek’ten fertek’e, bin selam olsun canlar dansı-zikiri kam, kınalı keklik telaşı-allı basma entarisi-mor nakışlı yemenisi nasırlı-hamarat eliyle göz yaşı silen, acıyı bal ... Devamını Oku »

Günün şiiri: ATA ÇIĞLIĞI

ata çığlığı ve yaşarken, ölmeden önce ölenler diri diri, cap canlı o toprağa girenler uğruna öleceğin kavga, umut yoksa yaşanacak bir vatan, selam verecek tek vatandaş yoktur, kanar o günler ve sümerli öğretmen şair ludingirra mektubu başa alınlarına kanıyla taş mektup yazanlar-saymalı taşa kurgan gömüte-kayalara, ata nesli mirasını çizenler uzak asya’dan anadolu’ya uzanan damgaların göçü suyla gelen medeniyet karızlar, dağların ... Devamını Oku »

Günün Şiiri: YÖRÜK ÇIĞLIĞI

yörük çığlığı mavi bulutlar sağanak, başınızı kaldırın-o ıldır şu göğe bir bakın, gökkuşağı gelinlik nişandır ovada sarı sıcak, nar kızılı, bin çiçekli toroslar alnımıza yazılı-her göç-bir şölendir-bayramdır karlı-nurlu dağlar-özgür çocuklar-yörük sarayı konağı, otağıdır kara kıl çadır, kolektif damdır dost gönüller coşkusu, bir yaşamdır göçerlik ayazı-oksijeni boldur, koru tandır, sütü bandır sarıkeçili, karakeçili oba al bağlar, suyu çağlar bacası tüten her ... Devamını Oku »

shared on wplocker.com