Yazar Arşivi: dursun ozden

BOLKAR GÜZELLEMESİ ULUKIŞLA (İç gezi)

Bolkar Güzellemesi ULUKIŞLA Dursun ÖZDEN (Modern Seyyah) Ulukışla Alternatif Turizm Rotası Orta Anadolu’nun güneye açılan kapısı ve Niğde’nin kendi halindeki, bu şiirin ilçesi Ulukışla; çalışkan, yurtsever, aydın ve çağdaş halkı ile tanıtılmayı çoktan ve fazlasıyla hak ediyor… Kapadokya, Aladağlar, Toros Dağları, Hasan Dağı, Konya Ereğli ve Çukurova gezi rotanızda; alternatif turizm zenginliği ve “Anadolu’nun Aydınlık Yüzü” olma özelliği ile mutlaka ... Devamını Oku »

Günün Şiiri: BOLKAR ÇIĞLIĞI

bolkar çığlığı gözleri karanlığı delen bir ışık huzmesiydi, parlıyordu zamansız bir mevsimde, güneş ya da ay tutuluyordu ak kayadan düşen yabanıl bir ceylanın o bitkin telaşı son bolkar çığlığında kim av-kim avcı? aşk ölüyordu vicdan, hırsının önüne geçerse eğer ve sen, aksakal bir dervişsin, meğer erenler otağı niğde’ye düşerse yolun beş yıldızlı al elmayı, yemeye değer ulu bir kışlakta mola ... Devamını Oku »

Tarbazlı Halaybaşı-Delioğlanın Kamil kimdir?

Niğde ili, Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz Köyü’nden, Kamil efendi; köy meydanından Alavu aşağı doğru yürürken, ince uzun boyu, vakur duruşu ve kostaklı yürüyüşüyle dikkat çekerdi. Saten kumaştan siyah şalvarı üzerinde, ütülü takım elbise ceketi ve yaka cebindeki beyaz mendili ile asil dururdu. Başında sekiz köşe şapka ve ayağında beyaz çorap, yumurta topuk kundura yemeni ayakkabısı vardı. Uzun yukarı kıvrık, siyah ... Devamını Oku »

Şair-Ressam ÜMİT SARIASLAN’ı kaybettik

Yakası Yırtılınca Şiirin, Şairin “Ölümü Gurbet” Dursun ÖZDEN Anadolu Ekini Dergisi’ni çıkaran, Abece Dergisi, Cumhuriyet Kitap ve Gerçek Edebiyat yazarı, 1969 Niğde Lisesi’nden sınıf ve yol arkadaşım, sevgili kafa dengi kardeşim ve “Gökkuşağı Tarlası” kitabımın kapağını yapan ressam Ümit Sarıaslan’ın; “Ölümü Gurbet” ve vedası şaka gibi… 1 Ocak 2022’de sonsuz ve zamansız yolculuğa çıkan; Araştırmacı Yazar, Şair ve Ressam Ümit ... Devamını Oku »

Selo Dayı’yı kaybettik

68 Kuşağı (Dev-Genç) Hareketi’nin yiğit evladı, Niğde/Ulukışla Hüsniye Köyü’nden, değerli hemşerim (ser verip, sır vermeyen) Selahattin Karataş kardeşimizi kaybettik. 29 Aralık 2021, Saat: 13.00’de Avcılar’da yapılan tören ardından; 14.00’de Kanarya Gömütlüğü’nden yıldızlara uğurladık. Sevenlerinin başı sağ olsun. Işığın bol olsun dost… SELO DAYIMA AĞIT (Selahattin Karataş için) Bir uzun gecenin şafağındayım Ağrıyor yüreğim içinde şimdi Şafağın renginde sevdalardayım Çırpınan yüreğim ... Devamını Oku »

Günün Şiiri: KAFA DENGİ

kafa dengi kanayan, sarı benizli tan çiçeği, yitik şiirin rengi sevda dokur kınalı eli, bir kız sevdim kafa dengi mavi-özgür kanatlı güneşi öpen bir damla deniz şafağın toyu, şöleni gökkuşağı alı sevdalı, şeniz son işkencede falaka molasını saymazsan eğer yazgı-yazın yaşa kışın taşa oturmadım bu sefer aslında, kendi küçük ama gönlü büyük bir kızdı kızıl saçı-çil yüzü-çim yeşili gözü ile ... Devamını Oku »

Bir Çevre Felaketi: Çaycuma’da Filyos Çığlığı (iç gezi)

Dursun ÖZDEN (Travel Writer) Zonguldak iline bağlı olan Çaycuma; 19. yüzyılda Kastamonu Vilayeti Çarşamba (Devrek) kazasına, 1873’te Bartın’a, 1902’de Çarşamba Nahiyesi olarak Zonguldak’a bağlandığı salnamelerden ve yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır. Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olmayan Çaycuma, Cumhuriyet döneminde de bu durumunu sürdürmüştür. Çay Cami ismi ile tanınan bu yerleşim Devrek’e bağlı bir bucak merkezi iken 1944 yılında ismi Çaycuma ... Devamını Oku »

Athos Dağı, Ayan Oros (Meryem Bahçesi) (dış gezi)

Ayan Oros; Meryem Bahçesi demektir. Ben de, bu kutsal toprakların ayazmasından (kutsal suyundan) içmek ve oradaki gizemli yaşamı belgeleyip yazmak için, çılgınca bir yolculuğa çıktım… Kadınların, dişi olan canlıların ve Ortadoks olmayanların ayak basmasının günah ve yasak olduğu Erkekler Cumhuriyeti Ayan Orfoz’ta, 5 gün Orta Çağı yaşadım… Zorlu bir 5 gün… Vize ve gerekli izin belgeleriniz tamam ise, İstanbul’dan otobüs ... Devamını Oku »

shared on wplocker.com