Yazar Arşivi: dursun ozden

70. YAŞ GÜNÜ (21 Ekim 1950)’ye Merhaba!..

Dursun Özden: 70 Yaşlı çocuk… Deli-kan… Köylü, yoksul ama gönlü varsıl. Adil ve vicdanlı… Aykırı, uçuk, çılgın… Özgürlük ve barış sevdalısı… Sevgisi sebil… Anadolu’nun yeni şiir dilini yaratan, Yoleri gezgin derviş… Merakla hayatı keşfeden ve belgeleyen modern seyyah… Hakları ve sorumluluğu olan yurttaş… www.dursunozden.com.tr Devamını Oku »

Dut Ağacı, İpek Böceği ve Sarı kuru gül yaprağı (şiir)

komşu kızı komşu kızı-halepli senem gönlü saka, aşkı karşı yaka kara sevdası-o kıyıda sazlıkta yaylada yazlıkta, o konar göçer asırlık, akça soyağacı gövdesine titizlikle kazılan o sır, ilk aşk-ı ilan gereği düşünülüp, kırılan o kalem son ferman ve yanan tüm orman bu yol-gurbeti sılaya bağlayan o an, son istasyon kurtalan turnalar zamanı, ah can!..  oysa, her sevdanın nefesi ikiz benli, ... Devamını Oku »

Düş yolunda, Şiir Evini arayan gezgin yazar

Yitik zaman ışığında, sonsuz ve zamansız bir yolda, yalnız yürüyen gezgin yazar için; Malezya’nın Sarawak Adası’ndan Aborjin bir okuru şöyle diyor: “İnansaydımBir ömür beklerdim gelmeni.Ve inan-saydım, saydım…Bir ömür geçti beni sevmeyeli…Bilseydim geçeceğin yolları, Yoluna okunmamış kitaplar sererdim.Bilseydim yetmiş yaşında beni delice seveceğini,Sana el değmemiş bir yaşam sunardım.Bak can, yine de gönül kapım aşık…” Devamını Oku »

Hatay’da Şiir Yangını Çığlığı (şiir)

ya hızır!.. son güzdü, ak-deniz karardı, çivit mavisi gök yandı, tan kızardı deniz yıldızı-dağlar kızı, laskiyeli lotus-reyhanlı koku her yanı sardı gözünde kem göz izi var, gökkuşağını içen çingene kızı zeugma yar cilveli nazlı-şiir evi, cilvegözü kapısı, sol anahtarı korosu-aşk tapusu yanar sırtındaki evi-ağlar yaşlı tosbağa-çığlık çığlığa sessiz kurbağa kutsal üç ırmağın ala şafağı yana-kıra, çölün efendisi-sarayı palmira içinden asi ... Devamını Oku »

Şiir Evi Açkısı & Poetica Şiir Bülteni

Anadolu’nun yeni şiir dili ve güçlü kalemlerini keşfediyor ve destekliyoruz. Şiirlerinizi bekliyoruz. Bültenimizde yayınlanan şiirler ve şairlerin yer alacağı; “Şiir Evi Açkısı & POETICA ŞİİR ANTOLOJİSİ” bir yıl sonra kitaplaşacaktır. ozdendursun@gmail.com Devamını Oku »

Bir Yağlıboya Tablosu’nun Düşündürdükleri

Yağlı boya resim tablosuna yazılan şiirin açılımıdır:  Son güzde hasat ayında, siyah giysili dişil mor kelebek vadisinde, kara kaş gözleri elmas olan, lacivert bakışlı kutsal ve doğurgan anaç bir melek, cennetten kovuldu… Kınalı koç katımı zamanı, on parmağında on marifetle, bereketli başaklardan beslenen gül memeleri sağmaktadır. Altın sarısı saçlarına ayağından asılı ikiz beleklerin çığlığı, tüm evrende yankılanmakta. Özlem özüne dönmekte, ... Devamını Oku »

Bir Dünya Cenneti İstanbul Hasta (şiir)

yitik kent istanbul istanbul’u yaşıyorum, gözüm-gönlüm açık, her şiirim ilanıaşk çağlar boyu çok acılara, tutku ve utkulara tanık; mutlu, meşk tanrıların, kralların, sultanların bölemediği yitik kent, ulu köşk istanbul hasta, analar yasta, göksu bülbülü kafeste, o aheste yaşlı iki erişilmez sevdayı kavuşturan, iki kıtayı birleştiren aşk taşı oya gibi işleyen ve çeliğe su veren usta, şu kayış dağında kutsal kenti, ... Devamını Oku »

Karayolcu ailesi için günün şiiri: Sündüs Zamanı

sündüs zamanı zamanı yontan, dostu tartan ve o düşmana kalkan akça şiir dalından sarkan, o sofradan erken kalkan düş yolunda, sevgisini sebil eyleyen, ilk aşk varken ey! kahve gözlü cevahir, kaynağına akan yeşil nehir aşkların en kutsalı, sırdaş sihir, yareni zühre ile tahir kurtuluş ve kuruluşta ilk tamim, ilk kıvılcım, ilk şehir güneşi içen yeşilırmak ve fırtına tanrısı, teşup’a inat ... Devamını Oku »

Dağlık Karabağ topraklarında, yeniden savaş başladı

26 yıl sonra yeniden, Azerbaycan-Ermenistan Savaşı başladı. İlham Aliyev, “kendi toprağımızın olan ülkemizin %20 işgal altındaki toprağı, Dağlık Karabağ savunması için savaş başladı.” dedi. Her iki ülkede, Savaş Hali-Seferberlik ilan edildi. Çok sayıda asker ve sivilin öldüğü ve yaralandığı haberi geliyor. Kafkaslar karıştı… Havadan ve karadan yoğun savaş devam ediyor… Türkiye, Azerbaycan’ın yanında olduğunu açıkladı. Azerbaycan’daki dost ve arkadaşlarım, endişe ... Devamını Oku »

Denizli Gezi Rehberi: Pamukkale-Hiarapolis-Laodikya (İç gezi)

Bu kez rotamızda; Denizli, Pamukkale, Hierapolis ve Laodikya Gezisi var…  Modern Seyyah Dilara Yaltrak ile Dursun Özden‘in yolu; alternatif kültür ve tarih turizminin, çokça tercih edilen yeri olan, Denizli’ye düştü… Otelde, Denizde, Denizli’de ve Pamukkale’de Şiir vardı… Erken seherde, Denizli horozu ötmeden ve yanık sesli Özay Gönlüm çifte bağlamasıyla, sazı söze bağlamadan, düşmeliyiz Denizli’nin yollarına… Pamukkale bizi çağırıyor yine… Bakalım ... Devamını Oku »

shared on wplocker.com