Yazar Arşivi: dursun ozden

Mustafa Toker, Aksaray’da koronaya yenik düştü…

Çok değerli arkadaşım, aslen Ulukışla’nın Darboğaz köyünden olan, emekli öğretmen MUSTAFA TOKER de; Aksaray’da yaşarken, koronaya yenik düştü. Anadolu’nun aydınlık yüzlerinden biri olan Köy Enstitülü Mehmet Emiraloğlu’nun da yeğeni olan, sevgili Mustafa Toker; 68 Kuşağı TÖS Hareketi içinde, öncü ve yiğit bir öğretmendi. TöB-DER Aksaray eski Şube Başkanı Mustafa Toker’in dostları, ailesi, sevenleri, öğrenci ve öğretmenlerin başı sağ olsun. Işığın ... Devamını Oku »

Alternatif Turizm Mirasımız: AKSARAY (iç gezi)

Aksaray Burcu Hasan Dağı Dursun Özden (Travel Writer) Kimi günlemler, olaylar ve kişiler vardır, belleklerden silinmez. Kimi mekanlar ve öyküler cardır, tarihin her döneminde yaşarlar ve oniks mermer sütunlara ya da belleğimize kazınırlar. Ve hep var olurlar, hep yaşarlar… Bir Anadolu Dervişi, Aksakal Bilge kişi gibi yolcuları selamlayan Hasan Dağı, pek çok destanlara, ağıtlara ve sevda öykülerine ilham olmuştur. Hasan ... Devamını Oku »

Zamane Şiiri (Nuri ile Nuriye)

nuri ile nuriye nur yüzlü kızdı nuriye, cıncık gibi oğlandı nuri iş, güç, yaşam telaşı, geçim derdi, o mecburi nur dağlı nuri’nin; cüzdanı boş, vicdanı hoştu yanık yüreğinin sesini dinledi, nuriye’ye koştu günün yorgunluğu ardından, seyirlik eğlence gece televizyonda zamansız olanları görünce herkesin, kendi meraklı olduğu, bir dizisi var ağzındaki lokmayı, çiğnemeyi bile unuturlar dizi bağımlısı hep yorgun düşer, mayışırlar ... Devamını Oku »

Cezayir Bağımsızlık Meşalesi: Cemile Buhayrad (şiir)

cezayirli cemile marşı sarı sahra çığlığı tutsaktı; benzim, sesim ve o alın yazım karardı fransız korsanların kanlı kılıç parıltısı-aydınlığa akan su da yandı atlas dağı kırbacı, gök süsü; berberi atlı süvari kızın, baş örtüsü mevsimi güz, yükü tuz, yolu düzdü, deve kervanı ateşle sulandı. afrika narası, kuzey yıldızı, özgür düşlü, çöl ceylanı cezayirli cemile hey! onların jan dark’ı varsa, bizim ... Devamını Oku »

Sanat Evi Açkısı & Pandemi Poetica Şiir Bülteni

Her ülkeden bir şairi, Anadolu’nun yeni şiir dili ve güçlü kalemlerini keşfediyor ve tanıtıyoruz. Şiirlerinizi bekliyoruz. Bültenimizde yayınlanan şiirler ve şairlerin yer alacağı; “Sanat Evi Açkısı & PANDEMİ POETICA ŞİİR ANTOLOJİSİ” bir yıl sonra kitaplaşacaktır. ozdendursun@gmail.com Devamını Oku »

Alternatif Turizm Cenneti; Marmara Adası (İç gezi)

Marmara Adası’nda İki Kişiye Bir Şemsiye Dursun Özden (Travel Writer) Marmara Adası, Marmara Denizi’nin güneybatısında bulunan Marmara Adaları’nın en büyüğü ve Balıkesir’e bağlı olan bir adadır. Marmara Adası, İstanbul’a deniz otobüsüyle 2,5 saat, gemiyle 5 saat; Tekirdağ’dan 1 saat, Bandırma ve Erdek’ten ise, gemiyle 1 saat 45 dakika uzaklıktadır. Yunancada “Marmaro” yani “Mermer” anlamına gelen, Marmara Denizi’nin içinde bulunan Marmara ... Devamını Oku »

Berlin Duvarını kim yaptı, kim yıktı? Neden? (şiir)

o duvar -1- bir zamanlar, burgaz adası’ndaki o duvar kaçkını, bir komşum vardı beyaz, hem de mavi yakalı: o troçki troçki, karayip güzeli çatık kara kaşlı meksikalı frida’nın son aşkı nazım, özgürlüğü için kaçtı lenin ile kemal, bu işe şaştı askeri yeşil ceketin, sol göğsündeki o emek kahramanı, istiklal madalyalı tütün sarısı bıyıklı-o yaşlı işçi dedi ki: “ve o kara ... Devamını Oku »

Ankara kurtarıcısını bekliyor, Seymenlerin Hömey Zamanı (şiir)

hömey zamanı hömey gırtlak nağmesini sunan çığlık candır doğal enstrümancı şifacı şaman ana kamdır “kadın hayatta en mükemmel enstrümandır ama ne yazık ki; her erkek, nota bilmiyor” ozan gülerek, bu sırlı, sırdaş aynaya baktı ve ozan inceden ince-içten bir türkü yaktı: ‘yetmiş yaşında bir çocuğum ben, deli-kan’ çim yeşili şu gözlerin kör, şimdi oyun vakti oysa yolda sektirmen, oyun içinde ... Devamını Oku »

Anneye dönüşen acı Irak şiiri: Ama-ar-gi

Irak Geceleri ve Ama-ar-gi Ama-ar-gi dağınık, bizim gibi, o özgürse? O zaman, haritanın sınırları nasıl büyüyor? Kuşlar, henüz bunu bilmiyor ama anlıyorlar Onların pislikleri, istedikleri yerde kan içmek Onların şarkıları ve sürgünleri de acı ekmek. Herhangi bir yerde, herhangi bir sınır vardır O cennette; ne ganimet, ne de galip vardır Cennet, anneye dönüşülen yer: Ama-ar-gi Orada kazanan ve kaybeden, hiç ... Devamını Oku »

Filistinli Çocuklar, sol elde ‘fa’ anahtarı (şiir)

‘fa’ anahtarı ‘ol gece kim-doğdu ol hayrül beşer’ mevlüt gamı safa “failatün, failatün, failün”; sol, la, si, do; do, re, mi, fa okul yolu-mayın tarlası kaktüs, fa diyez şarkılar küs ağlama anam, ağlama; ağlama duvarı ötesi kudüs filistin cenneti, bize hediye; lacivert bakışlı lazkiye akdeniz şarkısı bir hoş seda, portakal çiçeği yafa düşe düşen su perisi, zeytin dalı, kesik baş-kafa ... Devamını Oku »

shared on wplocker.com