Yazar Arşivi: dursun ozden

AŞKI YA DA MEŞKİ ASLA ERTELEME (ŞİİR)

erteleme ağlama yar-ağlama, sevdalı-deli ırmak olup, çağlama bak can! son sevi otağım köy-kasaba-ildir ey canan! içini kor ateşle dağlama, kısmetini bağlama bu topraklar açtır, sevdadır, bereketli kildir kibir-kin neyimize, azgın-kızgın-sapkın-yazgın-bezgin ve küskün olmanın adı aşk değildir, o zardır somurtkan ya da çığırtkanlık yok, ekin ektim sen bittin yitik aşk, bahar isyancıdır, başını göğe kaldır yakan ve yanan sağ su ile ... Devamını Oku »

Günün “Demli” Şiiri: KIRILAN KALEM

kırılan kalem ah can! sırdaşım, kem gözle kırılan aynaya yansıdı yüzün, o sırların simi yırların imi; derviş izinde, gönül közünde, sevi denizinde beyaz bir gemi ve sustukça yoruldum-sen küstükçe kendime darıldım-umuda sarıldım dünyanın 99 haline tanıklık eden, özden dursun; hiç durmasın diye mi? ah be gülüm! yeni aşklara gebe-konuşan gözlerin-al simi bakışlar derin, serin, yedi kat yerin, kar ile korun ... Devamını Oku »

19 Mayıs Şafağı Yeniden: ATATÜRKİYE (şiir)

atatürkiye atatürk vatandır-candır, mavi gözlü dev, sevisi yüce-sevgisi sebil insandır bu kutsal yolda ışık, çağıyla barışık, tam bağımsızlık çığlığı-pek yamandır sonsuz utkusu-uygarlık burcu, düğün-bayramdır, gök bayrakta al kandır halkların umudu, esin kaynağı, sınırsız, sonsuz, yalansız, yalın zamandır asya’dan anadolu’ya uzanan gökkuşağı ufku; ‘manas’dır, o destandır özgürlük bacası tüten otağı, ömür tek nefeslik andır, toy kutsal kamdır akşehir-aygölü’ne yoğurt mayalayan hoca ... Devamını Oku »

ŞİİRİN CAN DAMARINDAN ÇİM YEŞİLİ BAKIŞLAR: Ateş ve Su

ateş ve su suyun seferinde-ateşin cenginde, şiirin o çim yeşili renginde roman kızın fır fır etek, allı basma dansında, dengi denginde ak-ortadeniz’in tam ortasında, bir avuç gökyüzü ateşini öptü tarlada öğle yemeğinde; su-ateş-şiir ve resimden ötesi çöptü ve su; güler eliyle, kor ateşli şiirin resmini yaptı kam ateşi, nevruz alevi yüceldi; ateş suya taptı can baba’ya; datça dar, ateşim var, ... Devamını Oku »

Çanakkale, Dondurmam Kaymak mı? Günün Şiiri: ‘DELİKAN ÇIĞLIĞI’

delikan çığlığı emperyalizm kağıttan kaplan mı, yedi kollu ejderha mı? çözüm: akıl, usta başını kopar çelik bilekle-makasla, dayan düş ile ve dayan yürekten kasla vatan savunmasında anne çığlığı: ‘bir çocuk babasız büyür, vatansız asla’ kalk ayağa! kıyasla, nöbet sırası sende; siper et, başını al sancağa yasla ve o canlı, kanlı savaşta; havada çarpışan, biri birine giren, o deli kurşun cephede ... Devamını Oku »

Kara Afrika’da Emek Bayramı: “AFRİKA 1 MAYIS MARŞI”

1 May Day Anthem of Africa Oh!.. 1 May Day’s drum beats in harmony, As cranes dance at dawn, hearts aligned, swirling in the heavens. They are the laborers; their spirits alive with sacred love, hope and utopia, Breathing life into fallow fields, where spilled blood finds its voice. 1 May Day celebration; black, white, yellow, skin hues differ, The ... Devamını Oku »

Dünyayı Sarsan Korkusuz Komutan: İSKENDER (Şiir)

iskender utkusu hırslı, çılgın komutanın şarap kokan al kanı mat, gazi bağdat şirazlı sadi hafez’in şiir çığlığı haklı, kutsal isyanı saklı-ulubat ölümü sır-zehirli cinayet-diyet-niyet-kısmet, güçlü-zeki kavat iri aslan yapılı persepolis ekini altın başak, bereketli hububat ‘gökyüzüne iki güneş, yeryüzüne de iki önder sığmaz, hakikat’ ‘korkuyu yenen ölümü alt eder, ama ben yine öldüm, ey hayat’ bir of çektim, şar dağı ... Devamını Oku »

Günün acıtan Şiiri: ANAYURT PALAS

anayurt palas (adana’da-bir otelde, ölü bulunan arkadaşım nurettin anısına) kırılan bardaklar, kuru içip  çakırkeyf olan sarhoşlar-birhoşlar özgür olmak adına hanı, otel odalarını, yaşam alanı sananlar yalnız, evsiz, barksız, yuvasız, vatansız ya da köksüz olanlar hafifçe esen o ılık yelde, cılız-serin meltemde bile savrulanlar köy göçüren hortum, kuşkonmaz toz ile daldan dala uçanlar karı kor hissedenler, kendi derin, kör, o kor ... Devamını Oku »

Bayramlık Armağan: LAPİS LAZULİ TAŞI (Şiir)

lapis mavisi semada semah dönen turnalar zamanı-göğün mavi buluttandı kanatları bir şairi zor zamanlarda, iki kez saklayan dört duvar, üç sırdaş yılkı atları o kaçak günler, telaşlı-nehirlik dündü; unutma, o sırdaş-aydınlık şafakları bin çiçekli utku dağı ardı, kara toprağın teri, ağa şeri, yava, teni yanık kafa yoksul-gönlü varsıl mazlumların çığlığının yankısını saklayan sarı sıcak, ova özgürlüğün bedeli, anavatan-ata tohum deva-bacası ... Devamını Oku »

Günün Yeniden Yazılan Şiiri: ANKARA

ankara ey! güneş’e koşan, gök gözlü yağız atlılar rüzgar kanatlılar ilk, hep bir numara ezilen tüm mazlum ulusların esin kaynağı kurtuluş coğrafyası-her yer anakara ay ile yıldızın şavkında, kızıl anadolu şafağı umudun farkında, hep önde-açık ara 6 ay, samsun’dan önce, amasya’dan sonra ata’dan kurtuluş müjdesi, ilk bahara ve vatan namustu, bağımsızlık yemindi-ustu ateşten gömlek giydi-her yüreği yara ve çağın utkusu-son ... Devamını Oku »

shared on wplocker.com