Yazar Arşivi: dursun ozden

Şifacı Kam-Baksı Anadan Yolluk Öğütler (Şiir)

yolluk dilek şifacı kam-baksı ana öğüdü: ey oğul!.. fark etmez avazın doğunca, oğlun ya da kızın çocukların bahtını ak yazın ömrü uzun, düğünü güzün boyun eğme, kaldır başını mavi gökde şavkısın yüzün ırağı görsün, sürmeli gözün ananı, atanı, vatanı unutma başın dik-hep yeşersin özün dursun özden www.dursunozden.com.tr Devamını Oku »

Zamane Şiiri; “MİŞLİ GEÇMİŞ ZAMAN”

mişli geçmiş zaman tüm vicdansız-sevgisiz, kibirli  kötülüklerden uzakta asırlık o koca çınar gövdesine yaslanın, mor şafakta gözünüzü yumun, hissedin, sevdiğinizle yün yatakta düşe düşen aynalı kitabın-sevi sırı ‘gülün adı’ ufukta paylaşmak, sevgiye-doğanın nimetlerine bak yaşamı yaşarken; şu tek nefeslik ömür dilimi tanık olduğumuz tüm yitik zamanlar; kara-ak o mişli geçmişte, gün gelecek, bizi unutacak anımsandıkça; tek yol, bir hoş eser ... Devamını Oku »

Gökbilimci Prof. Dr. Osman Demircan dostu kaybettik

Gökbilimci Hoca, Çok Sevdiği Gökyüzüne Kavuştu. Yeni Kuşak Köy Enstitülü Prof. Dr. Osman Demircan’ı Yitirdik  Birlikte Antarktika’da NASA Üssünde yapacağımız bilimsel bir çalışma ve belgesel çekim projemiz yarım kaldı sevgili dostum Prof. Dr. Osman DEMİRCAN’ı kaybettik (28 Kasım 2023). Acımız büyük. Çanakkale ve Gökbilim Dünyası öksüz kaldı… Kültür ve Bilim insanı Prof. Dr. Osman Demircan; 1949 yılında Çanakkale’de fakir bir ... Devamını Oku »

Tarihi İpek Yolu ve Şian Antik Kenti (Dış gezi)

Tarihi İpek Yolu Dursun ÖZDEN (Travel Writer) Çin Halk Cumhuriyeti Yazarlar Birliği, Çin Yuan Eyaleti Kunming Üniversitesi, Şian Kültür Müdürlüğü, Şangay PEN Yazarlar Merkezi, Pekin Kültür Müdürlüğü, Sinciang-Uygur Özerk Bölgesi Başkent Urumçi Sular İdaresi, Turfan Karız Araştırma Enstitüsü Merkezi Müdürlüğü’nün davetlisi olarak; farklı zamanlarda 4 kez gittiğim Çin coğrafyasında başlayan ve batıya doğru devam eden Tarihi İpek Yolu güzerhında yaptığım ... Devamını Oku »

Yeni Yılda, Gazze’de Çocuklar Ölüyor; Herkes Seyrediyor: ŞİİR NÖBETİ

şiir nöbetim kızıl gökyüzünü öpen o mavi bulutlar, göz yaşımı kuruttu bu şiir mevsiminde yazılmamış-her yer fırtına, boran, kar esin yatağında uyuyan, yazılmayı bekleyen, sinsi kiraplar bu eseri kendin ya da başkası yazmalı, bir kitaplık beden yaşamı yaşaması gerekli çocuk, bu gizemli esere çok dar fosiller, eskiyen sözler, yitik yüzler, sönen gözlere aldırma ey lolan mehmet! beyağıl’ın feri, yoksul ereni, ... Devamını Oku »

Diplomat Yazar Bilal ŞİMŞİR hayatını kaybetti

Diplomat Yazar Bilal N. ŞİMŞİR hayatını kaybetti Emekli diplomat, akademisyen, tarihçi, yazar ve Türk Tarih Kurumu Şeref Üyelerinden Bilâl Niyazi Şimşir, 90 yaşında hayatını kaybetti.  Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun eline Atatürk’ün Büyük Nutuk kitabının geçmesini sağlayan (19619 ve ardından; 1967’de Bolivya, Lapez ormanlık alanında işkence ile öldürülen Ernesto Che Guevara’nın sırt çantasından çıkan İspanyolca “Grand Discurso” (Büyük Nutuk) kitabını ... Devamını Oku »

Dünyayı Sarsan Göçler ve Mübadele Acısı

Tarihi Etkileyen Göçler, Türklerin Göç Yolu ve Mübadele Acısı (1) Dursun ÖZDEN (Belgeselci, Araştırmacı Yazar) Tarihteki Büyük Göçler Kimi günlemler vardır, belleklerden silinmez. Kimi kişi, olay ve zamanlar vardır; tarihin her döneminde belleğimize ve oniks mermer sütunlara kazınır ve hep anımsanır ve yaşarlar. Pek çok göçlerde ve bu göçlerin sebep olduğu olaylar da bunlardan biridir…13 milyar yıl önce Güneş, 4.5 ... Devamını Oku »

Günün Kanayan Şiiri: ÖLÜLER AĞLAMAZ Kİ…

ölüler ağlamaz ki vahşi-anamalcı düzenin ağa babası o şirket, dünyayı yakandı-deniz al kandı zalim cellat, kendini hitler sandı, filistin toprağı candı, gazze’de aşk-tufandı ortadeniz kanadı-yandı, akdeniz’e savaş gemileri-köpek balıkları dadandı yitik zaman ışığında gözü kamaşan-filistinli çocukların katili kasap-tiryaki kan köpek balıklarını çeker, insanlık sustu, ölüm kanıksandı, mademki mazlum-yetim çocuklar, kefensiz-kimliksiz, toprağa gömülü, yarınki dünya çocukları ağladı, çok kez öldü-dirildi, yeniden ... Devamını Oku »

Savaşlarda ölen çocukların çığlığı: Şiir Atlı Süvari (şiir)

şiir atlı süvari ak gül benekli şiir atı-dört nala koştu, dağı-deryayı aştı, son nefesi şafağı yaktı ve çeliğe su veren gemini geven, arı-doru kısrak tay aktı-kişnedi ve şaha kalktı at-avrat, süvari zat, köprü değil nakarat, kıldan ince-kılıçtan keskin, o sırat şiir ana, anadolu’nun beline dolarak akan; kızılırmak-sakarya-asi ile fırat yabanıl yılkı atların sütü; mayalı kımız, kutsal içecektir, şifalı haktır buhara ... Devamını Oku »

shared on wplocker.com