Prof. Dr. Orhan Kural da korona virüse yenildi…

Benim de üyesi olduğum Gezginler Kulübü Başkanı sevgili hocam Prof. Dr. Orhan Kural, korona virüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, 70 yaşında hayatını kaybetti. Prof. Kural, ölmeden önce vasiyetini açıkladığı bir video kaydı aldı. Sigara karşıtlığı ile bilinen Orhan Kural, Cem Yılmaz ile tartışmasıyla da uzun süre konuşulmuştu. Guinness Dünya Rekorları Kitabı Türkiye Temsilcisi de olan Orhan Kural’ın vefatının ardından Twitter’dan bir mesaj paylaşan Cem Yılmaz, ‘‘Yıllardır aramız pek iyi olmasa da Orhan Kural’a çok üzüldüm. Huzur içinde yatsın sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.” dedi…

Türkiye Gezginler Derneği’nden yapılan son dakika açıklamasına göre, Prof. Dr. Orhan Kural, koronavirüs nedeniyle 28 Kasım’da Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi‘ne kaldırıldı.  Hastanenin yoğun bakım ünitesinde 9 Aralık’tan beri tedavisi süren Kural, yaşamını yitirdi.

VASİYETİNİ AÇIKLADIĞI BİR VİDEO ÇEKMİŞ

Prof. Kural, ölmeden önce vasiyetini açıkladığı bir video kaydı aldı. Kural, video kaydında vasiyetini şöyle açıkladı:

”Merhaba. Bunu dinliyorsanız, ben bu hayatta değilim artık. Yaşarken bu videoyu çektim. Bugüne kadar insanları üzdümse özür dilerim. Vatandaşlık görevimi yapmaya çalıştım. Sizlere daha iyi bir dünya bırakmaya çalıştım. Çocuklarınızın daha iyi yaşamasına çalıştım. Adaletli, daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu arada özellikle beni çok üzen Cengiz Kuzu’yu hiçbir zaman affetmedim. Burada da açıklamak istiyorum. Lütfen gayretli insanları engellemeyin. Onların hevesini kırmayın. Cengiz Kuzu’nun yaptığı gibi. Vasiyetimi hazırladım gayet muntazam bir şekilde. Resmiyete koydum. En önemli isteklerimden biri kamu yararına bu kadar çalışarak oluşturduğum Türkiye Gezginler Derneği’nin yaşaması. Kurduğum Gezi Evi’nin devam etmesi. Bir beton yığını iken onu tarihi ev haline getirdiğim Ahırkapı’daki binamızın fonksiyonuna devam etmesi, konsolosluk olarak hizmet vermesi bakımından. Aynı zamanda tek ağaçla alıp, koru haline getirdiğim Fener Köyü’ndeki çiftliğin de devam etmesi yönünde kızımdan istekte bulundum. Ayrıca yazılı olarak bildirdim. Bu arada vasiyetimde yazdım. 9 yılı bölüm başkanı olarak 44 yıl İTÜ Maden Mühendisliği bölümünde hizmet verdim. Bu öğrencilerimi çok sevdim. Onlarla ortak çalıştım. Onlara bir burs imkanı sağlıyorum. Orhan Kural bursu yapılacaktır. Bu konuda Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’na belli bir para bıraktım.”

“CENAZEME KESİNLİKLE KÜRK GİYENLER VE FAAL AVCILAR GELMESİNLER…” demişti. 

ORHAN KURAL KİMDİR?

Orhan Kural, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamlayan Kural, 1972’de İTÜ Maden Fakültesi’ni bitirdi. Mayıs 1973’te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi, Eylül 1978’de ise “Doktor” unvanı aldı. İTÜ’de son dokuz yılı bölüm başkanı olmak üzere tam 44 yıl hizmet verdi.

Kural, farklı ülkeleri tanıttığı 17 gezi kitabı ve Bu Kitap Başka adlı bir de anı kitabı hazırladı. Kural, Matematik kitabını 2004 yılında yayınladı. Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı. Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik derneklerde ve halka açık yerlerde 81 il ve ayrıca 60’a yakın ülkede çevre bilincine odaklanan 6000’e yakın konferans verdi.

Zincirlikuyu aile mezarlığında yapılan sade bir tören ile Orhan hoca hakka yürüdü. Gezginler Kulübü ülelerinin, ailesi ve sevenlerinin başı sağ olsun. Işığın bol olsun sevgili hocam…

Orhan Kural’ın Ardından

Bilime hizmet eden, bilgi için gezendi,

Doğaya gönül veren âşıktı Orhan Kural,

Gördüğünü anlatan, bildiğini yazandı,

Çevreyi aydınlatan ışıktı Orhan Kural.

Hayvanları sevendi, yeşili koruyandı,

Hakkı ve adaleti her yerde arayandı.

Özverili insandı, topluma yarayandı,

Çağdaşlığı büyüten beşikti Orhan Kural.

Örgütlü savaşıma taa yürekten inandı,

Doğru bildiklerini yiğitçe savunandı.

Kazandığı zaferle masumca avunandı,

Normalden biraz dışa taşıktı Orhan Kural.

Hayatın son dersini vasiyete geçirdi,

Giderken nevzatlara selamını uçurdu.

İyilik ilacını insanlığa içirdi,

Halkına bilinç veren kaşıktı Orhan Kural.

Karamanlı Halk Ozanı NEVZAT DAĞLI

www.dursunozden.com.tr

PROF. DR. ORHAN KURAL, KORONAVIRUS NEDENIYLE TEDAVI GORDUGU HASTANEDE 70 YASINDA HAYATINI KAYBETTI. ISTANBUL (DHA)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com