Atatürk’ün Tarsuslu Gençliğe Hitabesi

“Ey Güzel Tarsus’un Türk Gençliği!..

Tarsus gençlerini takdirle selamlarım…

Devletin hayatı da bireylerin hayatı gibi üç dönem geçirebilir. Eski Osmanlı, hayat dönemlerinin üçünü yaşadıktan sonra, yokluğa karıştı. Onun yerine, yeni Türk Devleti geçti. Yeni Türkiye Devleti, bütün Türklük karakterini, yani onun dinç, kararlı, erdemli dünyalarını kendinde toplamıştır. 

Gençler! biz size geçmişten, geçmişin boş inançlarından, geçmişin kalıntılarından arınmış, bir yeniden doğuş getirdik. Olaylardan, olayların gerekliğinden beliren bu doğuş, sizin pek değerli katılımınızla, aydın çabalarınızla çıktı. Bu doğuşu büyütüp, geliştirmek bizlerden sizlere yönelir. Bu görevde başarı kazanacağınıza gördüğüm kanıtlar ışığında, pek çok güçlerle inananlardanım.

Saygıdeğer gençler, hayat uğraştır. Bundan ötürü hayatta yalnız iki şey vardır; yenmek, yenilmek. Size, Türk gençliğine bıraktığım ve verdiğimiz vicdan armağanı, yalnız ve her zaman yenmektir. Ve inançlıyım, her zaman yeneceksiniz.

Ulusun yükseltilmesinin şartları için yapılacak şeylerde, atılacak adımlarda, asla kararsız olmayın. Ulusu, o yükseliş yerine ulaştırırken, önümüzdeki engellere hep beraber karşı koyacağız. Bunun için her türlü gücünüze, bilginize başvuracak, fakat sonunda kayıtsız şartsız, o amaca ulaşacağız.

Gerek burada, gerek gezdiğim bütün yerlerde, genç arkadaşlarımız; hep sizler gibi duygulu, kararlı ve gözü pektir. Bu ülke, bundan dolayı; şimdiden geleceğin parlak ışıklarını görmekle kıvançlıdır. Bu ulus, sizin gibi gençleriyle, layık olduğu çağdaş uygarlığı bulacaktır.

Beni çok mutlu ettiniz. Buradaki kararlı sözlerinizle sevinçliyim. Size ve arkadaşlarınıza ve Tarsus halkına teşekkür borçluyum.

Güzel Tarsus’un Türk Gençliği!..

Sizlerden ayrılırken, en samimi muvaffakiyet temenniyatımı, yine aranızda bırakıyorum…”

Gazi Mustafa Kemal.

Tarsus,18 Mart 1923

Kaynak: Bolkar Çığlığı-Kilikya Kuvayı Milliye Gizli Belgeleri, Dursun Özden, Yoleri Yayınları, 2020. www.dursunozden.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com