UCPA Marmaris/Hisarönü Gençlik Kampı (İç gezi)

TATİLDE DENİZİ ÖPÜN
SEVDALI DENİZ ile CİLVELİ RÜZGARIN ÖPÜŞTÜĞÜ KOY: HİSARÖNÜ

Deniz kıyıya küsmeden  yelkenler sizinle dansa başlar, yeniden… Yolunuz Marmaris’e düşerse, mutlaka Hisarönü’nde mola verin… Marmaris garajından bindiğimiz Hisarönü dolmuşlarından, 20 km. sonra bir yol ayrımında indik. Kısa bir yürüyüşten sonra bir benzeri daha olduğunu işitmediğim UCPA Hisarönü Kampı’ na ulaştık. UCPA’ nın açılımı: Açık Hava Sporları Merkezleri Birliği. UCPA, Avrupa ve Akdeniz havzasında daha yoğun olmak üzere ortalama 70 ülke ve 140 merkezde faaliyet gösteriyor. Son olarak Küba ve Dominik Cumhuriyeti’ nde de merkezleri açılmış uluslararası bir kuruluş…

UCPA tesisieri gençlerin eğlendikleri, dinlendikleri, spor yaptıkları bir yüksek sosyete eğlencesi olarak da düşünebilirsiniz belki ilk etapta ama aksine UCPA’ nın kuruluş amacı oldukça ulvi, dayanışmacı, yardımlaşmacı ve kaynaştırıcı nitelikte. Spor turizminde de bir ilki gerçekleştiren UCPA, 16-40 yaş arası gençlerin sportif isteklerini staj şeklinde karşılamak amacını güdüyor. Yurt dışındaki kampların kriterlerini bilmiyorum ama artık Türkiye’ deki kamplardan yararlanabilmek için yaş da dahil hiçbir sınırlama getirilmiyor. Sporsever ve sağlıklı olmanız yeterli.
UCPA ilk olarak 1965′ te, Fransa Gençlik ve Spor Bakanı’ nın girişimiyle, dar gelirlilere de maliyeti yüksek, malzeme donanımı gerektiren kayak vb. pahalı sporları tanıtıp uygulatmak niyetiyle 40 federasyon, dernek, 5 bakanlık ve halk tarafından yarı resmi bir dernek olarak kurulmuş. İlkin kayakla başlayıp binicilik, su sporları gibi dalların da eklenmesiyle yaklaşık 40 spor dalında etkinlik alanlarını genişletmişler. Fransa’ da açılan 200 spor merkezinden sonra taşraya ve nihayet de dünyaya açılmışlar.
UCPA’ nın Fransız yöneticilerinin, Türkiye’ de 1990′ dan beri UCPA ile ortak faaliyet gösteren Kirkit Turizm’ i bir anlamda taşeron olarak tercih etme öykülerini, Kirkit Turizm’ in sahibi Ahmet DİLER’ den dinledik. Kirkit Turizm’ in Avanos’ taki at turu, dağ bisikleti, tracking, rafting gibi etkinliklerini izleyen Fransız yöneticiler, büyükelçilik vasıtasıyla, Türkiye’ deki merkezleri işletmesi için Ahmet DİLER’ e öneride bulunmuşlar. Kapadokya’ da balona ilk binenlerden biri olan Ahmet DİLER, Fransa’ da bir TV programına katılıp şirketin faaliyetlerini anlatmış. Böylece, turizm aracılığıyla halklar arasında barış ve sevgi köprüleri kuran, alternatif turizmin öncülerinden Kirkit Turizm’ in UCPA ile flörtü başlamış.
Etkinlikler Fransız monitörlerle (spor hocası) başlamış önce. Şimdi ise Türk monitörler çoğunlukta. Üniversiteler federasyonuyla işbirliği halindeler. Tam Gençlik ve Spor Bakanlığı’ yla bir protokol imzalanacakken hükümet değişince resmi bir nitelik kazanmaları bir başka bahara kalmış.
Kampa her yıl 400-500 öğrenci geliyor. Oldukça ekonomik ve sporla iç içe, sağlıklı bir tatilin bedeli 2003 yılında spor aktiviteleri dahil 1 haftalık tam pansiyon 400.000.000 TL. Günlük ücret ise 33.000.000 TL.

TATİL, SPOR, EĞLENCE VE DİNLENCE

Kirkit Turizm, Türkiye’ de Ege, Akdeniz, Karadeniz, Kapadokya, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 6 noktada konaklama ve gezi faaliyetlerinin yanı sıra atlı sporlar, bisiklet, su sporları, dağ sporları yapma olanağı da sunuyor. Ayrıca Kapadokya’ da Avanos, Aksaray’ da Güzelyurt, Marmaris’ te Hisarönü ve Datça’ daki spor merkezleriyle konaklama sorununu da ortadan kaldırıyor.
Tüm bu alternatif programların dışında İstanbul ve Kapadokya’ da düzenlenen günübirlik turlarla da tarihi ve doğal güzellikleri ilk elden keşfetmenin heyecanı yaşatılıyor.
Kapadokya’ da günlük turlar: Güllüdere ve Kızılçukur / Ihlara Vadisi / Soğanlı Vadisi / Açık Saray Manastırı ve Çat Köyü / Balkan Vadisi / Avanos Pazarı ve Eski Avanos.
İstanbul’ da günlük turlar:
**İstanbul Çevresinde Doğa Yürüyüşleri
**İstanbul İçi Temalı Geziler
*Fener-Balat Yürüyüşü: İstanbul’ un gizli kalmış güzelliklerini keşfedebileceğiniz eski İstanbul evleri, Yedikule Zindanları, Bizans surları…
*Pera’ dan Tarihi Yarımadaya Yürüyüş: Eski Pera binaları, Aziz Antuan Kilisesi, Aziz Petros ve Paulos Kilisesi, Arap Camii ve eski Osmanlı hanları…

Acenta aynı zamanda UCPA ile işbirliği sayesinde aralarında Fransa, Kanarya Adaları, Mısır, Küba, Tayland, Vietnam ve İspanya’ nın da bulunduğu ülkelerde konaklama, gezi ve çok sayıda spor faaliyetleri içeren tatil programlarına öncülük ediyor.

Rüzgarın en verimli estiği koy: HİSARÖNÜ

UCPA’ nın Hisarönü Kampı Marmaris’ e 18 km uzaklıkta, Hisarönü Köyü’ nün yakınında, denize sıfır, küçük ve bakir Hisarönü Koyu’ nun incisi…Otel, yöresel mimariden esinlenilerek yapılmış. Yemyeşil ve çiçeklerle süslü bahçesinde havuz ve hamak keyfi yaparken, meltemin dalgalandırdığı palmiye ağaçlarının coşkulu ve yaşam dolu ezgilerini dinlemek büyük keyif doğrusu.
100 yatak kapasiteli otelin Mengenli aşçısı Ali Usta, yöresel lezzetleri de kullanarak Akdeniz mutfağının en güzel örnekleriyle kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde harikalar yaratıyor. Hafif ve lezzetli menüsüyle, konukların dengeli beslenebilmesi adına zengin seçenekler sunuyor.
Tüm konukların sigortalandığı kampta, haftalık veya daha uzun süreli konaklayanlar, tatillerini belli bir faaliyet programı dahilinde tamamlıyorlar. Önce, farklı devletlerden gelen konukların hem birbirleriyle hem de kamp monitörleri, yöneticileri ve çalışanlarıyla kaynaşmasını sağlamak amacıyla tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapılıyor. Ardından da doğa yürüyüşleri, kültürel geziler, rüzgar sörfü, kano, katamaran, bisiklet turları gibi aktivitelerle hiç unutamayacakları, iz bırakacak dopdolu bir tatile ilk adımlarını atıyorlar. Taşlıca, Hydos, Knidos gibi ören yerlerini tecrübeli rehberler eşliğinde geziyorlar. Slayt (dia) gösterileriyle Türkiye coğrafyasının tarihi ve doğal güzellikleri, cennet köşeleri hakkında bilgilendirilip belki de biraz ön yargıyla geldikleri Türkiye’ den dostane, barışcıl duygular ve olumlu izlenimlerle ayrılıyorlar. Aktivite programı dışındaki serbest zamanlarda ise yüzüyorlar, güneşleniyorlar, bol içecek çeşidiyle serinleyip baldan tatlı sohbetler ediyorlar. Kısa sürede birbirleriyle ve kampın diğer sakinleriyle, çalışanlarıyla kaynaşan grup üyeleri, kurdukları kalıcı dostluklarla gönüllü birer barış elçisi oluyorlar. Şarkılı türkülü, eğlenceyi doyasıya yaşadıkları veda gecesinde ayrılığın hüznünü kahkahayla boğdukları buruk bir coşku yaşayıp, gözyaşı ve kahkaha seline kapılarak ve bir kez daha biraraya gelmeyi dileyerek ülkelerine dönüyorlar.

Yelken mönitörlerinin deniz dansı

Monitör Adem ASLAN’ ın bir sörf cambazı olarak harikalar yarattığı UCPA’ nın Datça’ daki kampında, körfez rüzgarı en çok sörfe olanak sağlıyor. Hisarönü Koyu’ nda ise iklim, hem rüzgar sörfüne hem de kano ve katamarana uygun. Kayalıkların ve denizin efendisi Tarzan Metin ÖZDEMİR ve Tansel ASLAN gibi usta monitörler, su sporlarının tüm inceliklerini, funboard, water-start ve farklı jibe tekniklerini büyük bir sabır ve hoşgörüyle anlatarak pratik yaptırıyorlar. Konukların maximum bilgi ve uygulamayla ayrılmasını hedefliyorlar. Rüzgar ve denizle öylesi bir uyum içindeler ki serin sularda adeta birer damlaya dönüşüyorlar. Kullandıkları araçları birer gösteri makinesine dönüştürüp doyumsuz, görsel izlenceler yaratmak ve araçlar üzerinde akrobatik duruşlar sergilemek onlar için nefes almak kadar kolay. Yani onlar hem karada hem de suda aynı kolaylıkta yaşayabilen türde farklı varlıklar. Gösterilerine parmak ısırıp şapka çıkartıyoruz.
Kirkit Turizm’ in sahibi Ahmet DİLER ve işletmecilik konusunda uzmanlaşmış tesis müdürü Durmuş ÖZDEMİR ve Fransız eşleri, tüm detaylarla tek tek ilgilenip konukların azami ölçüde memnun ayrılabilmeleri için adeta kılı kırk yarıyorlar. Bu özen ve coşkunun tüm birimlere ve çalışanlara yansımasıyla da zaman bir düşteymişcesine vurucu ve çabuk geçiyor.
UCPA ve Kirkit Turizm’ in etkinlikleri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz www.kirkit.com web sitesini ziyaret edin. Elektronik posta gönderebilmek için adres: kirkit@kirkit.com. Kirkit Turizm’ in adresi: Kirkit Voyage  TEL: (0090) 212- 518 22 82,  FAX: (0090) 212- 518 22 81

Hisarönü’nün koynunda sabahlayın

Sporla iç içe, zinde ve sağlıklı bir tatil yapıp aynı zamanda da doyasıya eğlenmek gibi bir düşünce besliyorsanız UCPA kampları tam size göre…Kirkit Turizm’ in alternatif programları ise size farklı, eğlenceli, dinlenceli, otantik ve hatta romantik seçenekler sunuyor. Tatile çıkmadan önce bir şekilde acentayla bağlantı kurun. Size göre bir önerileri mutlaka olacaktır.
Hisarönü’nde, her mevsim dalgalarla dalga geçersiniz.  Sizinle deniz kıyıya küsmez… Altın kumsalların ev sahibi karettalar yumurtaya yatmadan, siz Hisarönü’nün koynunda düşlere yatın… Koyun koyuna, koyun tadını çıkarın… Sevi yüklü nice düşlere…

www.dursunozden.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com