Yazar Arşivi: admin

KALIMERHAMA SİDE (Güvezne şiiri)

kalımerhaba sevi gözyaşı şişesi, o göç yılın son çığlığı ayrılık iksiri sevdam, değirmen çıngırağı adres taşı, kırık zeytin dalı, kaç zamanı bırakma beni telli kız, adada tek başına bir nefes hediye, su diye, al beni yanına akayım suyun mavi gözüne, al kanına düşe düşen umut, ütopyam beni unut dalga boyu yankılandı, ilk çığlık, son siren ey kaptan, yitik zaman, sevdam ... Devamını Oku »

SİLİVRİ ŞİİRİ

silivri: eyvan batı sokağı – yangın çeşmesi-selamlık eğin kapı tokmağı-güneşi öpen doğu ah-kim geldi penceresi önündeyim uç-ufak çakıl taşlı seki altı dar yitik gecede sen yoktun yar ay dönenceli oylum taşlık ahşaptı çıkrıklı dip sarnıç bir damla denize kulaç at üç kuşak taş evde hayat gölgesi asmalı yokuş ılık kerpiç kafesli sundurma karış-arşın ölçü birimi-o an gezi: “elim değmesin yeter” ... Devamını Oku »

REYHAN KOKULU BOMBA

REYHANLI BOMBA ŞİİR AH SANDIM Kİ; BARIŞI KOKLADIK AYNI EŞİKTEN ATLADIK HAYRAT TASTAN SULANDIK GÖZÜNDE KEM GÖZ İZİ VAR MI ÖZGÜRCE DÜŞE DALMAK ZOR MU SEMADA SEMAH DÖNDÜK, YANDIK NAR ALI, TURUNÇ KOKAR SEVDAMIZ SON ŞARKI MERYEMTİ, HANİ MERYEME FELLAH KOMŞUM LASKİYELİ, YASLI DEME KAPIKOMŞUM CİLVEGÖZÜ CİLVELİ, NAZLI SAHRADA SÜRMELİ FEYRUZ NAMELİ, SAZLI ŞAM ŞEKERİ,  ARAB KIZI BANA ŞİİR YAZDI ... Devamını Oku »

PERA’NIN YİTİK FENERİ – TAKSİM

gezi tableti merhaba sokak feneri, pera’nın feri ikimize bir şemsiye-tek bedenin yeri sevda iksiri gezi, iyi akşamlar salı ertesi su saatinde duran zaman, mor çatı yanan taksim, gurbeti sılaya bağlayan siren sesi yitik can-ıhlamur kokulu meydan-cadı kazan peralı-bereli sevim falcı-ressam ve eylemci gizim-esin perim adalı, türküler kanamasın içine ağlayan saklı kentim-kutsal su ayazma korsan ateşi-yalancı palatya koyu-marmara bu sinema bir ... Devamını Oku »

Uzun yaşamın mucize bitkisi: YEŞİL ÇAY

                            SİGARA SAĞLIĞA ZARARLIDIR, YEŞİL ÇAY İÇİN!.. 2013 yılında, UNESCO-IHP Dünya Su Forumu etkinlikleri kapsamında, Türkiye’yi temsilen gittiğim Çin’in Yuang Eyaleti, Kunming kentinde; tüm dünyaya yetecek kadar bol çay üretildiğine tanık oldum. Dağ taş, her yer yeşil çay örtüsü ile kaplı… Bu mucize bitki hakkında kısa bilgi ... Devamını Oku »

POEM OF KAREZ / The last karez digger in Turpan

the last kariz digger life at the zero point, centre of the universe water on the burning water, blood inside capillary kariz is labour, track of civilization, heart of uyghur my source is god mountain, my horizon is turfan the last kariz: ancestor tracks thousands of flowers bloom in the cem ceremony- lovers almond eyed badegül, honey leaks from words, ... Devamını Oku »

MARMARA ADASINDA İKİ KİŞİYE BİR ŞEMSİYE (İç Gezi)

Saray’ın delisi kim? Tekirdağ iline bağlı Marmara Adası’ndan çıkarılan mermerin, binlerce yıldır pek çok uygarlığın bugüne taşınmasındaki önemi büyüktür. İstanbul, İznik, Efes, Milet, Diidim, Patara, Side, Mısır, Mezopotamya, Ortadoğu, Yunanistan ve İtalya’da bulunan pek çok tarihi yapılar ve medeniyetleri ayakta tutan heykel ve sütunların Marmara Adası mermerinden yapıldığını tarih sayfalarından okumaktayız. Eskiden dinamit ve ilkel koşullarda çıkarılan mermerler, şimdi ise teknik ... Devamını Oku »

Küba’da Don Kişot ve Atatürk zamanı

KÜBA UZAK DEĞİL / Cuba is not far / Si amaro tu!.. CASTRO: “Atatürk varken, kendinize başka önder aramayın…” KÜBA DEVRİMİ’NİN 54. YILINDA İNSANLIK; “EMEK, SERMAYE, ERDEM, ONUR, ÖZGÜRLÜK VE SEVGİ” SÖZCÜKLERİNİN ANLAMINI, YENİDEN TARTIŞIYOR…  “1 OCAK 1959 KÜBA DEVRİMİ OLDU. ESİN KAYNAĞIMIZ TÜRKİYE İDİ. 1919’DA BANDIRMA GEMİSİYLE SAMSUN’A ÇIKAN VE ANADOLU’DAN DÜŞMANLARI TEMİZLEYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BİZİM ESİN KAYNAĞIMIZ ... Devamını Oku »

İZMİT / KARTEPE Kış Turizmine Hazır

Kış turizmindeki patlama, kayak merkezlerinde kar azlığından tehlike sinyalleri veriyor… Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, en çok turist çeken ülkeler arasında 9, en çok gelir elde eden ülkeler arasında 8. sırada yer alan Türkiye; coğrafyası, iklimi ve turizm alanındaki atakları ile kış turizminde de iyi bir potansiyel sunuyor… Türkiye’de şu anda Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilmiş, “Kayseri Erciyes, Aksaray Hasan ... Devamını Oku »

SU PERİSİ (Dünya Sevgililer Günü şiiri)

salı-ertesi ayın aşk hali, meşk-son neşe peri bacalı yürekte iz-ilk kaşe göğün gözünde yaşmak suyun gözünde tutsak körün gözü hüzmesiz yitik zaman alı-nevruz kanıyor tan kızılı şafak kaynağına akan ırmak peygamber çiçeği küs bir damla kırağı venüs tapardı baharkız’a yunus akça filiz ve diri, gülperi-us kuruyan nil, sen de sus-ney ilk aşk, son türkünün şinanayı bimarhane su, bergama heyhey kutsanan ... Devamını Oku »

shared on wplocker.com