Küba’da Don Kişot ve Atatürk zamanı

don quijote havanaKÜBA UZAK DEĞİL / Cuba is not far / Si amaro tu!..

CASTRO: “Atatürk varken, kendinize başka önder aramayın…”

KÜBA DEVRİMİ’NİN 54. YILINDA İNSANLIK; “EMEK, SERMAYE, ERDEM,
ONUR, ÖZGÜRLÜK VE SEVGİ” SÖZCÜKLERİNİN ANLAMINI, YENİDEN TARTIŞIYOR…  “1 OCAK 1959 KÜBA DEVRİMİ OLDU. ESİN KAYNAĞIMIZ TÜRKİYE İDİ. 1919’DA BANDIRMA GEMİSİYLE SAMSUN’A ÇIKAN VE ANADOLU’DAN DÜŞMANLARI TEMİZLEYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BİZİM ESİN KAYNAĞIMIZ OLDU. VE TAM 40 YIL SONRA BİZ DE GRANMA GEMİSİYLE HAVANA’YA
ÇIKTIK VE ÜLKEMİZİ DÜŞMANLARDAN TEMİZLEDİK. BİZİM VE TÜM MAZLUM HALKLARIN ESİN KAYNAĞIDIR KEMAL ATATÜRK…” FİDEL CASTRO, 12 ARALIK 1996, HAVANA, DURSUN ÖZDEN’LE RÖPORTAJINDAN. Kaynak:

“türk fideller, dursun özden, yazı dizisi, milliyet gazetesi, 5 ocak 1997,

“küba uzak değil, dursun özden, belge yayınları, 1997, İstanbul.

“kuşatılmış yazılar, dursun  özden, yön yayınları, 2006, İstanbul.

“Türkiye’den binlerce kilometre uzakta, 1967 yılında Bolivya’da öldürülen CHE’nin çantasında Atatürk’ün Nutuk’unun ne işi var” sorusunun işte yanıtı:

Dünya Barış Konseyi Dönem Başkanı Nazım Hikmet, ölümünden 2 yıl önce, 12 Mayıs 1961 yılında Fidel Castro’ya “Barış Ödülü” vermek üzere Havana’ya gitmiştir. Yanında son sevgilisi Vera da vardır. Havana’da Fidel Castro ile özel bir görüşme yapan Nazım Hikmet daha sonra Moskova’ya dönmüştür. Nazım Hikmet, Castro’ya Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Türk Kurtuluş Savaşı’nı anlatmıştır. Bu görüşmenin ardından Sosyalist Küba Cumhurbaşkanı Fidel Castro, Havana’da Kübalı diplomatı makamına çağırtarak, onun Anakara’ya gidip Türk Dışişleri ile görüşmesini emreder. Fidel Castro, genç diplomata: “Kesinlikle bu görüşmeden Amerikalıların haberi olmamalı“ diyerek, “isteğinin gizli tutulmasını” istemiştir. Peki, Castro’nun ABD müttefiki ve NATO üyesi bir ülkenin diplomatından, “Amerikalıların haberi olmasın” diyerek “gizli tutmak isteği” şey neydi? Kübalı genç diplomat, genç Türk diplomat Bilal Şimşir’den Atatürk’ün İngilizce ya da İspanyolca “Büyük Nutuk” kitabını istemiştir. Genç Diplomat Bilal Şimşir, Ankara’da Milli Kütüphane’de uzun araştırmalar sonunda bulduğu İngilizce Nutuk’u ciltletip Kübalı diplomata vermiş ve kübalı diplomat da, Havana’da yine bir özel görüşme ile Fidel Castro’ya bu emanetini teslim etmiştir. Bu olaydan, ne Türkiye’nin ve ne de Amerika’nın haberi olmamıştır Ta ki Büyükelçi Bilal Şimşir yıllar sonra emekli olup anılarını yazana dek… Fidel Castro Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı ve devrimlerini anlattığı Nutuk’u okuduktan sonra Atatürk’e büyük bir sevgi ve saygı duymaya başlamıştır. Nutuk’u özümseyerek okuyan Castro, dünyadaki ilk antiemperyalist savaşın önderi Mustafa Kemal Atatürk’ten ve onun “utkuya eriştiren” 1919 Ruhu’ndan esinlenmiştir.
Castro, Nutuk’u okuduktan sonra dava arkadaşı, yoldaşı Che Guevara’ya vermiştir. Şimdi Nutuk’u okuma sırası Çhe’dedir…
Sevgilisine Nazım’dan en güzel aşk şiirleri okuyan ve mektuplar yazan Küba Devrimi’nin öncülerinden Fidel Castro’nun yoldaşı Arjantinli devrimci doktor Che Guevara, Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; “GRAN DISCURSO – Revolucionario Kemal Atatürk” (Atatürk’ün Büyük Nutuk’u), Nazım Hikmet’in “Kuvayı Milliye Destanı“ ve “Amo en ti lo imposible” adlı, 1961 Havana basımı Şiir Antolojisi kitabı çıkmıştır.
Bugün Santa Clara şehrinde bulunan Devrim Treni ve Che Müzesi’nde bir Nazım Hikmet kitabı da bulunmaktadır. Bu bilgiler, Küba ve Havana’ya giderek bölgede araştırmalar yapan Dursun Özden ve Bilal Şimşir’in anlatılarına dayalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com