Pasifik Renkleri, Malezya Gezi Rehberi (dış gezi)

Malezya Turizm Bakanlığı’nın davetlisi olarak 2 kez gittiğim ve bir dünya cenneti olan Malezya’da; Pasifik renkleri ile dans etmenin dayanılmaz hafifliğini yaşamanın ayrıcalığını yaşadım. Malezya, Güney Asya’nın kalbinde bulunan oldukça renkli ve çekici bir ülke. Bozulmamış etkileyici plajların, egzotik adaların, zengin bir etnik ve kültürel mirasın, nadide fauna ve flora ile birlikte, dünya klasmanında modern turizm ve tatil seçenekleri ile harmanlandığı nadir ülkelerden biri. Yıl boyunca tropikal iklime sahip olan Malezya, Güney Asya’nın en çok turist ziyareti alan ülkelerinin de başında geliyor.

Güney Asya’nın en yüksek Dağı Mount Kinabalu, vizibilitesi 40 metreye kadar çıkan dünya klasmanında dalış merkezleri, 130 milyon yıllık kadim yağmur ormanları, dünyanın en büyük kireçtaşı mağarası, içlerinde orangutanların ve kaplanların olduğu soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan 286 canlı türü, ilk yerleşimleri 25.000 yıl öncesine dayanan 30′dan fazla etnik kabilesi, çok zengin kültürü ile renkli bir ülke olan Malezya, gerçek bir Asya deneyimi vadediyor.

Langkawi Adası

Kristal berraklığında denizi, bembeyaz göz alıcı kumsalları, zengin deniz altı yaşamı ile Malezya adaları tam bir tatil cenneti. Deniz-kum-güneş üçlüsünü vazgeçilmez gören tatilciler için bir cennet.

Malezya Hakkında Bilgi

Güney Asya’nın en istikrarlı, güvenli ve kolay gezilebilir ülkelerinden biri olan Malezya, 28,3 milyonluk nüfusa sahip ve federatif anayasal monarşi ile yönetiliyor. 13 eyalet ve ikisi Malezya yarımadasında, biri Borneo kısmında olan 3 federal bölgeden oluşuyor. Başkent Kuala Lumpur 3.8 milyon nüfusa sahip. 329,847 km kare alana yayılan Malezya, Güney Asya’da yer alan Malezya Yarımadası (Peninsular Malaysia) ile Güney Çin Denizi’nde yer alan Borneo Adası (Malaysian Borneo) olmak üzere biri birine oldukça uzak 2 ana kara parçasından oluşuyor.

31 Ağustos 1957 İngiliz sömürgeliğinden bağımsızlığını ilan etmiş. Halkın % 50.4 Malay, % 23.7 Çinli, % 11.0 yerliler ve % 7.1 Hintliler oluşturuyor. Resmi dil Malayca. Halkın büyük bir bölümü şahane İngilizce konuşabiliyor. Müslüman, Budist, Hıristiyan, Hindu, Daoist yanında birçok farklı din bulunuyor.

Ülkenin %60’dan fazlası tropikal yağmur ormanları ile kaplı. Tarih öncesi dönemden beri var ola gelen yağmur ormanları, dünyada başka hiçbir yerde olmayan hayvanları ile dünyanın en zengin biyo çeşitliliğine sahip 12. ülkesi. Doğa sevenler için bir cennet gibi olan bu fırsatları Malezya eco turizm projeleri ile çok iyi pazarlıyor.

Ülkenin Tayland, Endonezya ve Brunei Sultanlığı ile kara sınırı bulunuyor. Johor Bahru-Singapur arasında bulunan köprü ile de Singapur bağlantısı bulunuyor. Sulu Denizi ile Filipinler’e ve Güney Çin Denizi’yle de Vietnam’la deniz sınırı bulunuyor.

Malezya Para Birimi Ringgit (MYR) (RM) 1 TL= 1.67 MYR ediyor. Elektrik Priz Tipi 230V/50Hz. İngiliz tipi 3 soketli pirizler kullanılıyor. Uluslararası elektrik adaptör dönüştürücülerinden kullanmak şart.

Malezya Gezilecek Yerler

Malay, Çinli, Hintli ile Sabah ve Sarawak eyaletlerinde yaşayan birçok yerli topluluklardan oluşan Malezya, hem kültürel hem de doğal güzellikler açısından çok yer sunuyor.

Başkent Kuala Lumpur, Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden birisi. Renkli kültürlerin bir arada yaşadığı bu şehirde, pırıltılı gökdelenler, gösterişli alışveriş merkezleri, Çin ve Hint Mahalleleri, camiler ve yemyeşil parkları, kocaman ağaçları ile etkileyici bir karaktere sahip. Yeşil ve çeliğin en iyi harmanlandığı şehirlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Dünyanın en iyi alışveriş şehirlerinden biri olarak da adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Petronas İkiz Kuleleri, KL Tower, farklı kültürlere ait mimarileri iç içe barındıran Merdeka Meydanı, hediyelik eşya mekanlarının sıralandığı Pasar Seni (Central Market), Hint mahallesi olan Little India, hemen her şeyin ucuzunun bulunabileceği Chinatown gezilecek yerlerin başında geliyor. Orkide, Kelebek ve Kuş Parkları, hayvanat bahçesi, Ulusal Müze ve İslami Sanatlar Müzesi de görülecek yerler arasında yer alıyor.

Kuala Lumpur’a sadece yarım saat uzaklıkta olan dünyanın en büyük mağara tapınağı Batu Caves ise Hindu seremonilerini yakından incelemek için iyi bir fırsat olabilir

Langkawi Adaları, Andaman denizinin Melaka boğazıyla buluştuğu, Malezya’nın enfes güzelliklerinin keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor. Malezya Yarım Adası’nın kuzeybatı ucunda, anakaranın 30 km uzağında yer alan Langkawi, Malezya‘nın en ünlü tatil yerlerinden birisi. Turkuaz sakin denizi, beyaz kumlu plajları, yağmur ormanları ile kaplı tepeleri, bozulmamış doğası, lüks resortları yanında ekonomik konaklama avantajıyla da görülmeye değer bir yer.

Dünyaca ünlü balayı destinasyonlarından biri olan Langkawi, vergisiz alışveriş fırsatı ile tam bir tatil rüyası. Langkawi Cable Car ve Skybridge, Oriental Village, Underwater World, Cenang Plajı ve Pregnant Lady Lake, Pulau Payar Marine Park gezilecek yerlerin başında geliyor.

Cameron Highlands, Malezya’nın Karadeniz’i diyebileceğimiz bir yer. Kuala Lumpur’un 200 km kuzeyinde yer alan bu doğa harikası yer, tropikal iklime sahip ülke insanı için serin bir kaçamak yeri. Rakımı 1300 metreden başlayıp, 1829 metreye kadar yükselen ve ülkenin seracılık merkezi olan Cameron Highlands çay tarlaları ve burada yetişen sebze ve meyveleriyle de ünlü.

Yağmur ormanları arasında, serin bir iklimde tatil düşleyenler için 2-3 günlük bir ziyareti hak ediyor. Cameron Highlands gezilecek yerler ve yapılacak şeyler açısından kendisinden beklenenden çok daha fazla şey sunuyor.

Penang Adası‘nda bulunan ve Penang Eyaletinin başkenti olan UNESCO Dünya Mirası Kenti  Georgetown, renkli kültürel mirasına dair tarihi binaların ve tapınakların bulunduğu, kendine münhasır bir karaktere sahip bir şehir. Ana karaya ülkenin en uzun köprüsü olan Penang Köprüsü ile bağlı olan ada nüfusunun büyük bir bölümünü Çinli ve Malaylar oluşturuyor. Ayrıca Hintli, Avrupalı, Taylandlı ve Burmalılar da ada sakinleri arasında yer alıyor. Çin mimarisine özgü yapılar ve tapınaklar yanında, İngiliz koloni dönemi mimarisi ile dikkate çeken Georgetown, yürünerek keşfedilecek çok sayıda güzellikler de sunuyor. Vakti olmayanlar ise turizm acentelerinden alabilecekleri yarım günlük şehir turu ile, şehrin bir çok yerini hızlıca gezebilirler.

Yahoo Travel, adayı ölmeden önce görülmesi gereken 10 ada listesinde sıralarken, CNN Penang Laksa’sını dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde 7. sıraya yerleştirmiş. Penang Hill, Güney Asya’nın en büyük Budist tapınağı kompleksi Kek Lok Si Temple, köklü bir Çinli aileye ait Penang Khoo Khongsi Müzesi, Peranakan Museum, Dharmikarama Burmese Temple yanında batik sanatı ile işlemeler yapan shoplar ziyaret edilebilir.

MabulSipadanKapalaiTioman Adası plajları ve resortları ve dalış merkezleriyle beyaz kum ve dinlenmeyi sevenler için idealdir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Melaka şehri, Başkent Kuala Lumpur’a sadece 2 saat uzaklıkta yer alıyor.

Dünyanın en büyük adalarından biri olan, ekvator çizgisi altındaki Borneo, dünyanın en zengin fauna ve florasına sahip birkaç yerinden birisi. Borneo Adasındaki Kuching ve Kota Kinabalu görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor.

Sabah Eyaleti’nin başkenti Kota Knabulu’ya botla sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan Tunku Abdul Rahman Park, nefes kesen adaları, beyaz kumsalları ile; güneş, şnorkel ve zengin deniz altı hayatına düşkün olanları çekiyor.

Trekking rotaları arayışında olanlar ise UNESCO Dünya Mirası listesindeki Kinabalu Park’ta yer alan, Güney Asya’nın en yüksek dağı Mount Kinabalu’ya tırmanabilir. Borneo’nun zengin vahşi yaşamıyla ilgilenenler, Sabah’ta bulunan Sepilok‘ta Orangutanları doğal ortamlarında görebilirler. Ayrıca Kinebatangan Ormanlarında vahşi hayatı ve kuşları izlemek için yağmur ormanlarındaki kamplara katılmak diğer bir seçenek.

Sarawak’ta bulunan UNESCO Dünya Mirası Mulu National Park‘ı görmeye değer güzellikte. Burada dünyanın en büyük mağarası olan Deer Mağarası, yarasaların gece beslenmek için dışarı çıkış seremonilerini izlemek için en güzel yerlerden birisi. Park içerisindeki The Pinnacles ise formunda olan treeking severlere tavsiye edilir. Yağmur ormanlarında kulübede uyuyun. Bundan daha 50 yıl önce kafatası avcılığı yapan yerlilerin şimdi nasıl barış içerisinde yaşadığını keşfedin.

Ülkenin şahane bir ulaşım ağı var. Kuala Lumpur’da metro ve monoraili kullanmak kolay. Birkaç kişi olarak seyahat edenler, hızlı ve pratik ulaşım için taksi kullanabilir.

Malezya’dan Singapur ve Tayland’a karayolu veya trenle kolayca ulaşılabiliyor.

Hemen herkes İngilizce biliyor. Siz İngilizce bilmeseniz dahi bilgi ve yer sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.

Malezya, otostopla seyahat etmeyi sevenler için mükemmel bir ülkedir. Bazen bir miktar ödemeniz gerekebilir.

Malezya içi ucuz uçak bileti bulmak için Airasia, Maswings ve Berjaya Air sayfalarına göz atın.

Malezya Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler

Tropikal iklime sahip olduğundan yağış ve nem oranı yüksektir. Şemsiye veya yağmurluğunuzu yanınızdan ayırmamanız gerekir.
Malezya’da trafik soldan akıyor ve hız limit 110 kilometre. Sürücüler yayalara çok saygılı.

Seyahat çekleri dahil, ülkeye giriş yaparken yabancı döviz miktarı olarak üzerinde 10,000 RM’nin bulunanlar bunu deklare etmelidir.

Yerler, eşyalar ya da kişiler gösterilirken sağ işaret parmağı kullanılmaz. Bunun yerine, sağ elin baş parmağı yukarıda, diğer dört parmak avuca doğru kıvrık şekil tercih edilmelidir.

Bir Malezya evine, tapınak veya cami gibi ibadet yerlerine girerken ayakkabılar çıkarılmalıdır. Bazı camilerde kadınlara örtünmeleri için eşarp ve kıyafet verilir. Yemek yerken ve bir şey alıp verirken her zaman sağ el kullanılır.

Malezya saat olarak Türkiye’den 5 saat ileridedir.

Malezya Vizesi

Türk vatandaşları her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla Malezya’da vizesiz kalabiliyor. Ülkeye kara veya havayolu ile giriş yapılırken Malezya vizesi kapıdan kolaylıkla alınabiliyor.

Malezya Hava Durumu

Ekvator çizgisine yakın olan Malezya’da tropikal iklim bulunuyor. Kuru sezon ve yağışlı sezon olmak üzere 2 mevsim egemen. Hava sıcaklığı 26°C-32°C arasında seyrediyor. Ülke coğrafik yapı olarak kuzey güney yönüne uzandığından ve Borneo Adası üzerinde de topraklara sahip olduğundan gidilecek yerler aynı tarihte farklı hava şartlarına sahip olabiliyor.

Kuala Lumpur ve batı kıyıları tüm yıl boyunca tatil yapmaya elverişli bir iklime sahip. Malezya tatili için en uygun mevsimler ise Aralık-Mart arasındaki aylardır. Bu dönemlerde görülen ara yağmurlar havayı serinletir.

Kasım-Şubat arası Malezya Yarımadası kuzeydoğu kıyıları boyunca yoğun muson yağmurları görülür. Bu dönem bu kıyılar için uygun mevsim değildir. Deniz çoğunlukla aşırı yüksek dalgalar görüldüğünden deniz ulaşımının çoğu iptal edilir. Mart ve Ekim arası dönem Malezya tatili için en uygun mevsimlerdir.

Malezya Nasıl Gidilir

Türk Havayolları, Malaysia Airlines ve Etihad Airways’in İstanbul-Kuala Lumpur arası direkt seferleri bulunuyor. Yolculuk yaklaşık 10,5 saat sürüyor. Singapur Airlines ile Singapur aktarmalı, Emirates’in İstanbul-Dubai, Malaysia Airlines’ın Dubai-Kuala Lumpur ortak seferleri de tercih edilebilir.

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı, Kuala Lumpur’a 50 km mesafede Sepang’da, şehir merkezine yaklaşık bir saatlik bir mesafede bulunuyor. Subang’daki Sultan Abdul Aziz Shah Havalanı ise yurt içi uçuşlar için bölgesel havayolları tarafından kullanılıyor. Diğer önemli havaalanları Penang, Kuching, Kota Kinabalu ve Langkawi’dedir. Tayland ve Singapur ile kara ve demiryolu ile iyi bir bağlantısı vardır.

Havalimanından KL şehir merkezine ulaşmanın en uygun yollarından birisi, 15 dakika arayla kalkan ve 28 dakikalık bir yolculukla Kuala Lumpur Merkez İstasyonu’na bırakan KLIA Ekspres’tir. KLIA Ekspres, sabah 05.00 ile gece 01.00 saatleri arasında çalışıyor.

Yine C Blok kapısındaki kapalı otoparkın içinde bulunan otobüs durağındaki ekspres otobüslerle de şehre ulaşılabilir.

Malezya Otelleri

Dileyene dünya klasmanında lüks veya iyi hizmeti sunan otel ve resortlarda konaklama fırsatı sunarken aynı zamanda düşük bütçeli gezginler için çok uygun konaklama avantajları sunan oldukça çok hostel ve guest house fırsatı sunuyor.

Genellikler seyahat masraflarının büyük bir bölümünü kapsayan konaklama masrafları açısından, ülke çok zengin ekonomik seçenekler sunuyor. Oda fiyatları 40-60 Ringgit arasında değişiyor. Hostel paylaşımlı odalarda kalmak isteyenler için ise konaklama masrafı ortalama 20-30 Ringit civarında. Ülkenin hemen her yerinde yıldızlı ve yüksek kalitede hizmet sunan oteller ve resortlar bulunuyor. Dileyen lüks resort tatili yapabiliyor, dileyen ucuz konaklama seçeneği sunan guest house veya hostel seçeneklerinden faydalanabiliyor.

Malezya Gezi Bütçesi

Malezya, eğlenceli, ekonomik ve keyifli bir tatil fırsatı sunuyor. Hem de bunun için çok fazla bir harcama bütçesi ayırmak da gerekmiyor. Sunduğu kalite ve fiyat oranına bakıldığında Güney Asya’nın en iyi gezilecek ülkelerinden birisi.

Yeme içme aynı şekilde Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuz. Günlük 30 Ringgit’e 3 öğün karın doyurmak mümkün. Ulaşım masrafları kabul edilebilir düzeyde. Ülkede çok iyi bir ulaşım ağı bulunuyor.

Bütçe dostu seyahat imkanı sunan Malezya’da, sırtçantalı gezginler günlük ortalama 70-100 TL ile konaklama, ulaşım ve yeme içme masraflarını karşılayabilirler. Benim Malezya ve Borneo’daki 53 günlük sırtçantalı gezimin günlük harcama ortalaması ise 60 TL oldu.

Malezya Turu Gezi Süresi

Malezya tatilini çok yer görmek üzerine planlayanlar, gezilecek yerlerin birçoğu için en az 2 gün ayırmaları gerekir. Kuala Lumpur 2, Melaka 1 (günü birlik), Tioman Adası 3, Langkawi 3, Penang 2, Perhentian Adası 3 gün olacak şekilde (en az) gezi planı yapılabilir. Bazı yerleri daha yakından tanımak için daha uzun süre ayırmak gerekebilir. Çok yer görmektense gidilen yeri daha iyi tanıyacak şekilde vakit ayırılmasından taraftarım.

Benim dünya turu seyahatimde Malezya gezisi 53 gün sürdü. Ana yarımada da 13 gün, Borneo Adasında Sarawak ve Sabah’ta 40 gün. (Sonraki yıllarda ise +15 gün).

 

 

 

MALEZYA Gezi Rehberi-2

ULAŞIM

Diplomatik, Özel (yeşil), Hizmet ve Genel (bordo) pasaport sahipleri, 90 güne kadar seyahatlerinde vizeye gerek duymazlar. Pasaport sürenizin 180 günden uzun olması gerekir.

Ziyaret Zamanı

Tropik bir coğrafyaya sahip olduğundan, ülkeye yıl boyu kolayca gelinebilir. Yağışlar tüm yıl boyunca dengeli dağıldığından, Ekim ile Nisan ayları arasındaki yağmurlu dönem dışında belirgin başka bir mevsim değişikliği bulunmamaktadır.
Malezya Yarımadası’nın doğu kıyıları Kasım ile Şubat ortası döneminde yoğun yağış alır. Bu dönem boyunca doğu kıyılarındaki tesisler kapanır, teknelerin hizmetleri yavaşlar ya da tamamen durdurulur. Batı kıyılarına yapılan geziler bundan etkilenmez. Sabah ve Sarawak gibi eyaletler tüm yılda en çok yağışı alan bölgelerdir; en yoğun yağış Ekim ile Mart ayları arasındaki dönemde gerçekleşir.

Havayolu

Ülkeyi ziyaret edenler genellik havayoluyla mevcut altı havaalanından birini kullanmayı tercih etmekte. En çok tercih edilen havaalanı da Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı (KLIA). Selangor eyaletinde Sepang’da bulunan bu büyük havaalanı Kuala Lumpur (KL) şehrinden yalnızca 50 km uzaklıktadır. Dünyanın en çağdaş havaalanlarından biri olarak gösterilen KLIA, tamamen bilgisayarla yönetilen tesislerinde yılda 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayabilmektedir.
Havaalanına ilk gelen yolcuların indiği yer olan uydu binasından gümrük girişi ve bagaj teslimi alımı yapılan ana terminal binasına kendiliğinden çalışan bir mekik sistemi bulunmaktadır. Havaalanı terminal binası içinde dinlenme, yeme-içme ve vergisiz alışveriş mağazaları da bulunmaktadır.
KLIA’dan başkent KL’ye hızlı tren olarak bilinen KLIA Ekspres’i kullanarak 30 dakikada varabilirsiniz. Karayoluyla KL’ye ulaşım için KLIA içinde araba kiralama, otobüs, minibüs, taksi, limuzin ve demiryolu gibi alternatifler bol miktarda bulunabilir.

Denizyolu

Malezya Yarımadası’na kolaylıkla denizyoluyla ulaşılabilir. KL’nin hemen dışındaki batı kıyısında Klang Limanı Malezya’nın en büyük ve çağdaş limanıdır. Bunun dışındaki önemli deniz limanları, kuzeydeki Penang Adası ve Langkawi ile güneydeki Johor ve Doğu’daki Kuantan ile Sabah’taki Kota Kinabalu’da bulunmaktadır.

Demiryolu ve Karayolu

Kuzeydeki Kedah eyaletinin 48 km kuzeyindeki Bukit Kayu Hitam, Taylan’dan Malezya’ya gelenler için ana giriş kapısını oluşturmaktadır. Kuzey – Güney Expressway, Bukit Kayu Hitam’ı Kuala Lumpur’a bağlamaktadır: http://www.ktmb.com.my/
Singapur’dan ülkeye girmek için Johor Bahru güneydeki ana giriş kaapısıdır. Kuzey Güney Expressway, Johor Bahru ile kuzeydeki Kuala Lumpur’u birleştirir. Bir demiryolu ve karayolu da Johor Bahru’yu Singapur ile bağlar.

Sağlık

Susuzluk ve Güneş Çarpması

Ülkede güneş ışınları tüm yıl boyunca çok etkili yeryüzüne vurur. Güneş çarpması ve yanıklarına karşı gereken önlemleri almayı unutmayın. Susuzluk ve terleme yüzünden tuz eksikliği hazırlıksız gezginlerin en genel sorunlarındandır. Bol su için ve gerektiği kadar tuz almayı unutmayın. Bavulunuzu hazırlarken yanınıza sıcak ve nemli bir ortama uygun giysileri yanınıza almaya dikkat edin.

Sivrisinek

İklimin sürekli nemli olmasından dolayı tüm yıl boyunca sivrisinekler ortalarda cirit atar. Sivrisinekleri uzak tutmak için derinizin üzerine sivrisinek kovucu sürebilir, ince ve uzun kollu giysiler giyebilirsiniz.

Sarı Humma

Malezya’da Sarı Humma’ya yakalanma riskiniz bulunmamaktadır. Güney Amerika ya da Sahra bölgesi Afrika ülkelerinden geliyorsanız sarı humma aşısı olduğunuzu belgelemeniz gerekir.

Yiyecek ve İçecek Temizliği

Genel olarak tüm ülkede yiyecek temizliği yüksek standarttadır. Ancak yediğiniz yemeğin ve içtiğiniz suyun temiz olmasına özen göstermeyi unutmayın. Sokakta satılan yiyeceklere karşı dikkatli olmanız önerilir. Yalnızca şişe suyu ya da kaynatılmış su içmeniz yerinde olur. Susuzluğunuzu cam ya da teneke kutulardaki içeceklerle de karşılayabilirsiniz. Büyük şehirler dışındaki yerlerde musluk suyundan, çeşmelerden su içmeniz önerilmez. Farklı bir iklim olması dolayısıyla oluşabilecek sindirim sorunlarına karşı yanınızda gereken ilaçları getirebilirsiniz.

Sigorta

Devletin sunduğu sağlık olanakları ucuz olmasına karşın yeterlidir. Buna rağmen ülkeye gelen ziyaretçiler özel sağlık hizmetlerini tercih etmektedir. Özel sağlık harcamaları yüksek olabileceği için seyahate çıkmadan önce sigorta yaptırmanız gerekir.

Genel Öneriler

Malezya genelde rahat ve rahat bir ülkedir. Ülkeye gelen ziyaretçilerin bazı gelenek ve göreneklere saygılı olması kültürel dokuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olur.
Geleneksel bağlamda bir Müslüman ülkesi olduğu için, özellikle kırsal bölgelerde giyiminize dikkat etmeniz önemlidir. Şort yerine pantolon ya da sarung giymeniz, kadınların da sırtlarını açıkta bırakmayan giysilerle dolaşması gerekli olmasa da önerilir. Diğer yandan, Kuala Lumpur, Johor Bahru, Penang ve Ipoh gibi büyük şehirlerde ya da Sabah ve Sarawak gibi Güney Malezya eyaletlerinde Müslüman nüfus çok fazla olmadığından, giyim konusunda daha rahat olabilirsiniz.
Bir ziyaretçi olarak ülkedeki siyasi durumu ya da Malezya kraliyet aileleriyle ilgili olumsuz eleştiriler yapmaktan uzak durun. Mevcut Malezya hükumetini eleştiren bir Malezyalı gördüğünüzde onun tarafını tutmak yerine kendi ülkenizin hükumetiyle ilgili düşüncelerinizi paylaşmanız daha yerinde bir davranış olur.
Bir eve ya da ibadethaneye girerken, ayakkabılarınızı çıkarın. Sol elinizle yemek yemekten ya da hediye vermekten kaçının. İşaret parmağınızla ya da ayağınızla bir şeyi göstermek ya da bir kişinin başına dokunmak pek uygun bir davranış olarak karşılanmaz.

Güvenlik

Turistlere yönelik suçlar kapkaç, yankesicilik ve adi hırsızlık olaylarıyla sınırlıdır. Değerli eşyalarınızı her zaman gözetim altında tutmayı unutmayın. Özellikle pazarlar ve toplu taşım araçları gibi kalabalık yerlerde bu tür suçların işlenme olasılığı daha yüksektir. Her zaman olduğu gibi, ıssız bölgelerde tek başınıza dolaşmazsanız, gece yarısından önce kaldığınız yere geri dönerseniz başınızın derde girme olasılığını epey azaltırsınız.
Kredi kartı sahtekarlığı dünyanın her yerinde olduğu gibi giderek artan bir sorun. Kartınızı yalnızca tanınan mağazalarda ve güvenilen yerlerde kullanın. Seyahat belgelerinizi e değerli eşyalarınızı otelde kasada saklamanız iyi bir davranış olur.

Sigara Yasağı

1980′lerde başlayan toplu yaşam alanlarında sigara içilmesiyle ilgili yasaklar, Malezya’da kesintisiz olarak uygulanmaktadır. Hastaneler/klinikler, havaalanları, ortak asansör ve tuvaletler, havalandırmalı lokantalar, toplu taşım araçları, devlet daireleri, eğitim tesisleri, benzin istasyonları, internet kafeler, alışveriş merkezleri ve ortak havalandırmaya sahip özel ofislerde sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. Yasağa uymayanlara 10.000 MYR’ye (6.000 TL) dek para cezası ya da 2 yıl hapis cezası verilebiliyor.

Trafik

Ülkede trafiğin soldan akması dolayısıyla, araçlara binişlerde ve inişlerde doğru yönden binilmesine dikkat edilmesi gereklidir. Ayrıca karşıdan karşıya geçerken de alışılan düzenin tersi olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır. Yaya kaldırımlarında geçişler sırasında ışıklara kadar araçların yönüne de dikkat edilmesi gereklidir.

DİKKAT!
Malezya uyuşturucu madde kaçakçılığı ve kullanımının çok ciddi suç olarak kabul edildiği bir ülkedir. Uyuşturucu kaçakçılığı yaparken yakalananlar ölüm cezasına çarptırılır. Yasadışı uyuşturucu madde kullanımı da aynı şekilde yüksek hapis cezasıyla cezalandırılıyor.

İklim

Malezya’da tropikal iklim görülür, her mevsim bol yağmur yağar. Muson rüzgârlarının tesiriyle de özellikle ocak ve mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar, ülkenin nem miktarının %80 civarına kadar yükselmesine neden olur. Yıllık yağış ortalaması bölgelere göre büyük farklılık gösterir. Genelde 2000 ile 2540 mm olan bu oran, Sabah’da 1500-4500 mm, Saravak’da ise 300-400 mm arasında değişir. Günlük sıcaklık, alçak yerlerde 21°C ila 32°C arasında iken, yüksek bölgelerde daha düşük olur.

Coğrafya

Batı Malezya adı da verilen Malezya yarımadası, Tayland ile Singapur arasındaki tüm yarımada bölgesini kaplamaktadır. Malezya nüfusunun büyük çoğunluğu burada yaşamakta ve başkent Kuala Lumpur bu bölgede bulunmaktadır. Genel olarak ülkenin ekonomik anlamda daha gelişmiş olan bölümüdür. Malezya yarımadasında, Batı Sahili daha gelişmiş ve şehirleşmiştir; Titiwangsa dağ sırasıyla da daha kırsal olan Doğu Sahili’nden ayrılmaktadır.
Doğuya doğru 800 km gidildiğinde, Borneo Adası’nın, Endonezya ve küçük Brunei Sultanlığı ile paylaştığı kuzey üçte birlik bölümü olan Doğu Malezya’ya ulaşılır. Bir kısmı kelle avcılarının dolaştığı girilmez sık ormanlarla kaplı olan Doğu Malezya doğal kaynaklar açısından zengindir. Coğrafi yapı tepe ve dağlara doğru yükselen kıyı düzlüklerinden oluşmaktadır.

Doğa Tarihi

Malezya, sahip olduğu yüksek endemik türleri ve dolayısıyla çok çeşitli bir coğrafyadır. Dünyadaki toplam hayvan türünün %20′si burada yaşamaktadır. Ülkede yaklaşık 210 memeli türü bulunmaktadır. Malezya yarımadasında 620′den fazla kuş türünün kayıt altına alındığı bilinmektedir. !50 tanesi yılan, 80 tanesi de kertenkele olmak üzere toplam 250 sürüngen türünün varlığı kayıt altına alınmıştır. Sipadan adası çevresindeki sular biyolojik açıdan en çok çeşitliliğe sahip denizdir.
Başlıca özellikleri sıcaklık, rutubet ve nem olan iklimi sebebiyle, oldukça gür ve ülkenin %70′ini kaplayan tropikal ormanlara sahiptir. Ormanlardaki mevcut 15.000 tür bitkinin 6000 türünü çeşitli ağaç cinsleri meydana getirir. Bu ağaçlardan bazıları 45 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bambu gibi kerestesi makbul ağaçlar ve kauçuk ağaçlarından başka 800′ü aşkın tür orkide ve oldukça fazla miktarda amber bitkisi yetişir.

www.dursunozden.com.tr

EN2C6261421217568_5Orang-utan with child, Borneo, Malaysia54FEBE3CA8654-1

Yoruma kapalı.

shared on wplocker.com