KONYA ANTİK SU MEDENİYETİ (belgesel-iç gezi)

1241C620CB29-17d-14-DSC00599Eflatun Havuzu’nda Tanrıça Sibel ve İvriz’de Bereket Tanrısı Tuwana, sevgi bekliyor

Konya’nın öteki coğrafyalarında olduğu gibi Ereğli ilçesindeki Ivriz Kaya Anıtı ve Beyşehir ilçesinde de, tarihi kökleri zamanımızdan 4 bin yıl eskilere (Cilalı Taş Devri’ne) uzanan Hitit uygarlığının kalıntıları bulunmaktadır. Öte yandan, Beyşehir yakınlarında bulunan; çevresi kirliliklerle dolu ve bakımsızlığı ile dikkat çeken Hitit (Eflatun) Havuzu ve Pınarı, yetkililerden ilgi bekliyor. Beyşehir’e 22 km. uzaklıktaki EFLATUN PINARI VE HAVUZU başında bulunan kaya kabartmalı HİTİT ANITI ve tarihi su yapısı, tüm görkemiyle ayakta duruyor.Özellikle, havuz başındaki kaya kabartmalar üzerinde bulunan gök ve yer tanrılarının huzurunda, havuzda çırılçıplak çimen Fırtına Tanrısı Teşup ile güzel Tanrıça Simel’in dans ve büyülü figürleri, öteki tanrıları kıskandıracak ve baştan çıkaraca k kadar tahrik edicidir. Eli başaklı iki bereket tanrısının kınalı akşıklı folklorik dansları, suya yansımakta ve çevre pınarlardan gelen su ve kuş sesleri ile insanlar şifa bulmaktadır. Mesutlar köyü yakınındaki Çal Dağı’ndan yeraltına sızan kar ve yağmur suları, 26 km. batıda bulunan Eflatun Pınarından havuza dökülmektedir. Hiç kuşkusuz bu yeraltı su kanal sistemi (kehrizler), %6 akarkotu ile hiçbir teknolojik gerece ve başka bir güce gereksinim duyulmaksızın, kendi doğal akarı (yer çekimi) sayesinde havuza ulaşmaktadır.

Bu tipik bir Anadolu tarihi yeraltı su yapısı olan Beyşehir Kehrizi, Celal Dağı, Eğirler, Sevindik ve Sadıkhacı köylerini geçerek, Eflatun Pınarı olarak bilinen tarihi Hitit Anıtı Havuzu’na ulaşmaktadır. Yerin yaklaşık 5-20 metre altından giden bu yeraltı su galerisi, hem yapım hem de sonradan açılan havalandırma bacaları (kuduk) ile soluklanmaktadır. Bol mineralli, yumuşak, tatlı, içimi hoş ve yazın soğuk, kışın ılık su akmaktadır bu kehrizlerden. Hiç kuşkusuz, Çin, İran, Azerbaycan, Umman, Suudi arabistan, Fas, Peru ve Amaerika’daki karızlardan daha eski ve özgün oluşu nedeniyle, bilim adamları, araştırmacılar ve hidrologlar tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır. Kültür ve Turizm Baka nlığı adına çekimine başladığım “UYGARLIK KÖPRÜSÜ ANADOLU KARIZLARI” belgeseli, bu uygarlıklları keşfetmemize, korunmasına, tanıtılmasına ve su kullanma bilinci verilmesine büyük katkıda bulunacağı inancıyla; Yoleri Gezgin Derviş, yollara düştü yeniden….

Pınar hafif dalgalı bir yerde kalkerden, yassı bir tepenin eteğindeki yaklaşık yüz metrekarelik bölümden kaynar. Abide, Ereğli’deki meşhur İvriz Kabartması’nı da andırır. Ne var ki geçen zaman içinde, çevrede o medeniyetten pek iz kalmamıştır. Kuzeyde yüzünü pınara doğru çevirmiş muhteşem bir abide vardır. 7 metre eninde ve 4 metre yüksekliğindeki abide, 14 muazzam taştan yapılmıştır. Hitit dönemine ait olup, oldukça önemlidir ‘ Anıt biçimine bakılarak IV. Tudhaliya dönemine tarihlenmektedir 2 M.Ö. 13. yüzyılın son çeyreğine rast gelen bu dönemde anıtın bulun­duğu bölgede IV. Tudhaliya’nın kuzeni Kuruntu hüküm sürdürmüştür. “Eflatunpınar, bütün Anadolu’ya yayılmış bulunan eski Anadolu stilindeki, yani ‘Hitit sanatı taklidi’ tarzdaki anıtlardan biridir. Kuzeye dönük yapılan eserin batı tarafında, yerden bir kaynak suyu fışkırıyor ve önün kesilen su küçük gölü meydana getiriyor. Gölün üzerinde 14 lahit boyundan oluşan bir cephe yükseliyor (7.02×3.30 metre). Enflatunpınar’da işlenen temada, bereket sembolü sayılan toprak, su ve güneşin ön plana çıktığı görülür. Anıt, kült yeri l0 özelliği taşımaktadır. Bir süre burada yaşadığına inanılan (?) ünlü Eflatun’dan dolayı bu adı aldığı sanılmaktadır.”11 Aslında Eflatun ile anıt arasında bir ilgi olması pek mümkün değildir. Adı verilirken renginden esinlenmiş olması ihtimali daha güçlüdür.

www.dursunozden.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

shared on wplocker.com