Mekke Su Yolları & Zemzem Suyunun Mucizeleri (Belgesel film)

Zemzem’in sırrı çözüldü

Zemzem suyunun mucizevi özellikleri belgelendi. 

Uzun yıllardır zemzem suyu ve kristalleri üzerinde araştırma yapan Müslüman araştırmacı uzmanların yanı sıra; Japon ve Alman bilim adamları da Zemzem suyunun sırlarını, ilk kez bir belgesele açıkladılar.

TRT Belgesel Kanal adına, Yoleri Yapım Prodüksiyon tarafından, uluslar arası standartlarda çekilen “Kutsal Su Zemzem / Zübeyde Suyolu” adlı belgesel ekibi, bir ilke daha imza attı. 

Yayınlanmış 20 eseri olan Özden; Turfan Karız Cenneti, Anadolu Karızları ve Anadolu Su Medeniyeti belgeselleriyle, Dünya Su Forumu ve UNESCO Hidroloji konferanslarında Türkiye’yi temsil etti. “Su” temalı belgeselleriyle tanın,  Yönetmen Dursun Özden, bu kez de kutsal su Zemzemin sırlarını çözdü. Uzun yıllardır kutsal torlaklarda araştırma yapan Özden, Abbasi Hükümdarı Harun Reşid’in eşi Züzeyde Hatun tarafından MS: 780’de yaptırılan 40 km uzunluğundaki Zübeyde Su Yolu ve 1560’lı yıllarda Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve bir mühendislik harikası olan Mekke su yolları da ilk kez bir belgesele konu oldu. Öte yandan,  400 yıl boyunda kutsal topraklara hizmet veren Osmanlı, Hicaz bölgesi ve Hicret yolundaki tarihi su yapıları ve Osmanlı eserleri de ilk kez bu belgeselle kayıt altına alındı.

Dünya Sağlık Örgütü, Zemzem Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, Suudi Hidrojeoloji Kurumu yetkilileri, Cidde Kral Abdülaziz Üniversitesi hocaları ve Zemzem projesinde çalışan mühendisler de, bu belgesele konuk oldular. Zemzem projesinde çalışan Türk bilim adamları ve mühendisler, Zemzem suyunun inanç, sosyal yaşam, ekolojik denge ve bilimsel yönlerini, verdikleri özel röportajlarda dile getirdi.

Ne niyetle içilirse o derde deva olan ve 66 adı bulunan Zemzem suyunun, mayalama özelliği olan, enerji kaynağı, ses ve melodiler karşısında farklı şekillere dönüşen zemzem kristallerinin, mikroskop ortamındaki değişik şekillere benzediğinin mucizevi özelliğini, bu belgeselde izleyeceksiniz.  

Zemzem suyu başta olmak üzere, yer altı su kaynaklarının stratejik önemi ve su kullanım bilincinin kazanılması, ekolojik denge, iklim değişikliği ve çevre sorunları üzerine çalışmalarını sürdüren İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği de, bu konuda verdiği özel bir röportajla geleceğimize ışık tuttu. 

 Dört bin yıldır kutsal topraklara can veren ve su gibi aziz üç kadın; bu belgeselde… 

Hz İbrahim, Hz. Hacer ve Hz. İsmail’den bu yana; 4 bin yıldan beri var olan Zemzem Suyu, bir mucize ve inanç simgesi olmasının yanı sıra, tarihi bir yeraltı su sistemi olduğu için; ekolojik, iklimsel, hidrojeolojik, mühendislik, tıbbi, tarihi, sosyal ve stratejik özelliği ile de önemlidir. Uzmanlar ve bilim adamları ile bu konuları irdeleyen ve çözüm yolları üretilmesine katkıda bulunan cağız. Su kullanım bilincinin artması, su gibi aziz olunması ve yaşam kaynağımız su ile barışık olunması için; kirlenen, kuruyan ve yeraltına çekilen su kaynaklarının korunması, turizm potansiyeli olarak tanıtılması ve yaşatılmasına katkıda bulundu. Hidrojeolojik açıdan; çekilen yeraltı suyu hidrolik seviyede düşmeye sebep olacağından, çatlaklardan kolayca akan suların bu kısımlara nüfuz ederek, Zemzem Kuyusu’nu beslemesi söz konusudur. Eğer önlem alınmazsa kutsal su Zemzem kuruyabilir. Küresel iklim değişikliği bütün dünya için çok ciddi bir tehdittir. İklim şartlarının bu denli değişmesinden dolayı korksak yeridir. Bilim dünyasının kaygılarının karar alıcılar tarafından ciddiye alınması gerekir. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DÖNEMİNDE YAPILAN, 40 KM. UZUNLUĞUNDAKİ ZÜBEYDE SU KEMERLERİ ONARILAN ve MİHRİMAH SU YOLU VE ZEMZEM SUYU İLK KEZ BELGELENDİ. YÖNETMEN DURSUN ÖZDEN VE YOLERİ YAPIM PRODÜKSİYON EKİBİ (KAMERAMAN OYTUN ES, FOTOĞRAFÇI HALİL YALMAN VE SESÇİ HARUN YALIN), TRT ADINA BELGESEL ÇEKMEK İÇİN, 50 DERECEDE VE ZOR KOŞULLARDA KUTSAL TOPRAKLARDA BU BELGESEL ÇEKİLDİ.
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com