Kuşburnu Mudurnu (İç gezi)

MUDURNU KONAKLARI

Türkiye”nin özgün bir turizm cenneti olduğunu defalarca yazdım. Dünyanın 66 haline tanıklık eden ve Anadolu coğrafyasını arşınlayan bir gezi yazarı olarak, Mudurnu”yu görünce şaşırdım. Daha görmediğim ne kadar da çok doğa ve kültür zenginliğimiz olduğuna inandım. Sonsuz ve zamansız bu evren, aslında bana dar geliyor. Bolu”nun eski ve şirin ilçesi Mudurnu; orman yeşili ile gökçe mavinin, dört mevsim turizme açık Abant ve özgün mimarisiyle dikkat çeken tarihi Mudurnu konaklarının ferah pencerelerini örten işlemeli dokuma perdelerin aralığında öpüştüğü dingin bir Osmanlı kasabası. Kaybolan el sanatları, artan yoksulluk ve işsizlik bir yana; Cumartesi pazarını dolduran geleneksel giysili Mudurnu kadınlarının sattığı turfanda ve organik gıda maddelerinin tadına bakmadan olmaz.

Yeşilin bir başka tonu, çam ve kekik kokusunun büyüsü, doğa harikası Sülük Gölü, endemik flora ve fauna cenneti, 360 yıl önce gelen Evliya Çelebi”nin “Ceviz ve Dut Cenneti” dediği bahçelerde ipek böcekçiliği de yaygındır. Zaten, Çin”in Şiyan kentinden başlayan ve İstanbul”da son bulan tarihi İpek Yolu da buradan geçmektedir. Kayı boyundan Samsa Çavuş”un torunları; dün Kuvayı Milliyeci idi, bu gün ise Cumhuriyet ilkelerinin ödünsüz savunucuları.

Bir Mudurnu sevdalısı olan Kültür Müdürü Kamuran Esen, Belediye Başkanı Mehmet İnegöl ve Bolu Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer başta olmak üzere, pek çok Mudurnu dostunun ve halkının özverili çalışması ile yeni projelere imza atıyorlar. Geleneksel olarak her Temmuz ayının ilk haftasında kutlanan festivalin adı da: İpek Yolu Kültür Festivali”dir. Yöresel yemekler ve tatlılar,   konukseverliğin ve kutsal ahilik duası ve dayanışmalarının yaşatıldığı Mudurnu”da; alternatif turizm, zengin mutfak kültürü, termal ve yayla turizmi yanı sıra, onarılan eski Rum ve Osmanlı evleri ile hizmet veren tarihi Mudurnu Konakları, sizi bekliyor.

Kendi eviniz gibi hissedeceğiniz ve konukseverliğin adresi olan ve de dingin bir doğal ortamda tatil yapmanın keyfini çıkarmak için, Mudurnu”yu seçin. Sizi ağırlamaktan zevk duyacak konaklardan bazıları şunlar: Keymanlar, Hacı Şakirler, Hacı Abdullah, Armutçular, Yarışkaşı, Haytalar Konağı ve ötekiler sizi bekliyor. Keyvanlar Konağı”nda kahvaltı ve Hacı Şakirler Konağı”nda kahve molası verebilirsiniz. Mudurnu”dan Bolu 54 ve Abant Gölü 18 km”dir. Erenler türbesi, tarihi cami ve hamamları ile ünlü Mudurnu”da, tereyağlı taze tavuk ve yumurta yemenin tam zamanı. Tatilde ve hafta sonu kaçamaklarınızda sakın kimselere söz vermeyin… “Kuşburnu Mudurnu” sizi bekliyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com