Porsuk Köyü’nde Eşekli Denge Sanatı

dengederdergtporg 


Niğde ili, Ulukışla ilçesine bağlı 3500 yıllık tarihi kökleri olan “TUVANUVA Antik Kenti”nin izleri bulunan Porsuk Köyü’nde çocuklar, Hitit höyüğü yanından geçen Çakıt Çayı’ndaki taşlarla ve sokakta buldukları Porsuklu çocukların küheylan atlar yerine, semersiz yoz sıpalara binip, Malkoçoğlu’nun kıskandıran şaha kalkışları, yer çekimine de başkaldırmaları anlamına geliyor. Bu durum araştırmacılara ve bilim adamlarına araştırma konusu oldu.
Zihin sustuğunda, şüphe sona erer. Şüphe sona erince, imkansız gerçek olur! İşte Michael Grab ve taşlarla denge sanatı!
Taşların üst üste konulmasıyla ortaya çıkan denge sanatı, olağanüstü güzellikte görüntüler ortaya çıkarıyor.
Fakat aynı zamanda pek çok spritüel yan anlama da sahip!
Denge uygulamalarının dünyadaki belli başlı ustalarından biri olarak kabul edilen Michael Grab, bu çalışmanın hem fiziksel, hem de manevi olmak üzere iki yönlü olduğunu doğruluyor!
Grab yaptığı işin fiziksel yönünü şöyle açıklıyor: “Taşları fiziksel olarak dengelemenin en temel unsuru, onların üzerinde dengede durabilecekleri doğru zemini bulmaktan geçiyor. Her kayanın üzerinde en incesinden en kalına kadar çok sayıda girinti vardır ve bunlar o taşın ayakta durmasını sağlayan bir tripod görevi görürler. Kayaları hissetmek için aşırı dikkat gösterirseniz, kayalardaki girintilerin birbiriyle olan en ufak uyumunu bile hissedebilirsiniz. Bu uyum milimetrelerden bile daha küçük ölçeklerde gerçekleşir.”
Grab’a göre bazen denge görünümü o noktaya varır ki, taşlar sanki hiçbir ağırlığa sahip değilmiş gibi görünürler ve bu mükemmel bir yanılsama oluşturur. Spiritüel boyut da tam da bu süreçte devreye girmektedir:
“Taşlarla yaptığım çalışmanın fiziksel olmayan boyutunu sözcüklerle anlatmak biraz zordur. En kısa şekilde anlatabilmek için meditasyonu örnek verebilirim. İçerideki sessizliğe ya da sıfır noktasına ulaşabilme hali! Bazı dengeleri kurmak zihni ve dayanma gücünü zorlayabilir! Buradaki büyük sınav, iç dünyada doğabilecek olan en ufak şüphenin bile üstesinden gelebilmektir!”
Taşlarla oluşturduğu mükemmel dengenin kendi iç dünyasını da düzene soktuğunu belirten sanatçı, uygulamanın aynı zamanda oldukça eğlenceli olduğunu ve stresten eser bırakmadığını söylüyor.
Kaynak: odaksevgi.biz
www.dursunozden.com.tr

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com