Ermenistan- Azerbaycan Sınırında Gerginlik

ordular-tr_498 Azerbaycan ve Ermenistan arasında son dönemde ateşkesin sık bozulması ve çatışmaların artması üzerine Ermeni tarafından son dönemde açılan ateşle birçok ev ve okul isabet aldı.

Azerbaycan’ın Ermenistan ile sınır hattı bulunan Tovuz kentinin Hacallı Köyü’nde Ermenistan tarafından açılan ateş sonucu bir evin camından giren kurşun oturan çocuğun 5 santim yanından geçerek duvara saplandı. Evde oturanlardan Ceylan Kurban, bir anda yoğun çatışma sesleri duyduklarını ardından odanın bir anda toz duman içinde kaldığını söyledi. Kurban, sözlerine şöyle devam etti:

“Büyük gürültü ardından oda bir anda toz- duman oldu. Gözlerim torunumu aradı ama bir baktım ki kapının ağzında yerde yatıyor. O anda çok korktum acaba torunuma mermi isabet mi etti diye. Hemen yanına giderek vücudunu kontrol ettim. Allah’a şükür olsun ki torunuma isabet etmemişti. Tam yattığı ranzanın yanını sıyırmıştı. Bu çatışmalardan çok tedirginiz. Ermeniler artık sivilleri hedef alıyor. Kaçkın ve göçkünlerin topraklarında yeniden kan dökülüyor.”

AÇILAN ATEŞ OKULA İSABET ETTİ

Azerbaycan’ın Tovuz şehrinin Hacallı köyü ilköğretim okulunun ise çıkan çatışma sonucu kapı ve duvarlarına çok sayıda mermi isabet etti. Okul Bekçisi Rehim Garayev, çatışma anında yarım saat yerde yattığını ve çok tedirgin olduğunu bildirdi. Ermeniler’in ağır silahlar kullandıklarını belirten Kurbanov, ailelerin çok endişeli olduğunu ve birçok ailenin bu yüzden çocuklarını okula göndermekte tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı: “Cephe hattında yaşanan gerginliğin sorumlusu, Azerbaycan topraklarını işgal altında tutan Ermenistan’dır”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde artan gerginlikten Ermenistan’ı sorumlu tuttu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, cephe hattında Ermeniler tarafından yapılan ateşkes ihlali ve provokasyonların son günlerde arttığı, Azerbaycan ordusundan bir subayın Ermeni keskin nişancıların açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği, bir sivilin yaralandığı, evlere ve okul binalarına ateş açıldığı bildirildi.

Ermenistan’ın ortamı bilinçli şekilde gerginleştirdiği ileri sürülen açıklamada, hem uluslararası toplumun hem de Ermeni kamuoyunun kandırıldığı iddia edildi.

Yukarı Karabağ sorununun çözümü ve iki ülke arasındaki gerginliğin ortadan kalkması için önce Ermenistan ordusunun işgal altındaki topraklardan çekilmesi gerektiği vurgulanan açıklama şöyle:

“Cephe hattında yaşanan gerginliğin sorumlusu, Azerbaycan topraklarını işgal altında tutan Ermenistan’dır. Ermenistan, BM Güvenlik Kurulu kararnamelerini ve uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayarak Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmaya devam ediyor. Gerginliğin başlıca nedeni olan işgal durumu, sorunun barışçıl yollarla çözümü ve bölgede istikrarın sağlanması önünde engel oluşturuyor.” – Bakü, 26.01.2014

Kaynak: Azernews Türkiye Temsilciliği: www.dursunozden.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com