Güneş sistemindeki en büyük dağ

evrenin-en-yuksek-dagi-olimpos-dagi-mars-1317713Mars’ta bulunan sönmüş bir volkanik dağ olan Olimpos Dağı’dır. Dağın yüksekliği i 26 bin 400 metredir. Dev dağ, Mars’ın dış yüzeyinden bile görülebiliyor.Dağın yamaçları 7 kilometre yüksekliğinde dik yamaçlarla çevrili. Latince Olympus Mons (Olimpos Dağı) adı verilen ve Mars gezegeninde bulunan bu volkanik dağ, yaklaşık 22 bin metrelik yüksekliği ile Güneş sistemimiz içinde yer alan gezegenler arasında en yüksek irtifaya sahip bulunan dağ olarak biliniyor. Astronomlarca ilk kez 19. yüzyılda fark edilen bu dağ Everest’in hemen hemen üç katı bir yüksekliğe sahip.

Ortalama 600 Km.lik bir çapa sahip olan bu sönmüş yanardağın yamaçları oldukça dik bir şekilde Mars yüzeyi ile buluşmakta ve bu durum; yer yer 8 Km. yi bulan uçurumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
Burada ilginç olan diğer bir nokta ise, eğer Olympus Mons’un zirvesine çıkmış olsanız, bu aynı zamanda Mars atmosferinin dışına çıkmanız ve uzayda bulunmanız anlamına da gelecektir. Zira, Mars atmosferi, Olympus Mons’un zirvesinden çok daha alçaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com