Kürk için bir vaşak ve leopar daha öldürüldü

5D88BC99-5526-4D27-B321-BA5C3B2FB85C_82398495284c3a983fa6d2251020367Burdur’da, kasım ayında ateşli silahla vurularak öldürülen bir vaşağın bulunmasından sonra bu kez merkeze bağlı Yaylabeli Köyü’nde avlanan 29 yaşındaki Hüseyin D. av tüfeğiyle dişi vaşağı vurarak öldürdü. Öte yandan, Diyarbakır’da da mucize Leopar öldürüldü. Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde leoparın saldırısına uğradığını iddia eden çoban, Türkiye’de türünün belki de son örneği olan hayvanı av tüfeğiyle öldürüldü.

Burdur’un Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı orman muhafaza memurları, 18 Kasım’da Altınyayla İlçesi’nde karayolu kenarında, silahla vurulmuş vaşak buldu.

Burdur’da bir ay arayla iki vaşak öldürüldü

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan vaşağın, sağ ön ayağından av tüfeğiyle vurulduğu tespit edildi. Nekropsi yapılan vaşağın iskeleti hayvan anatomisi dersinde kullanılmak üzere Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi’nde sergilenmeye başladı.

Altınyayla İlçesi’nde ölü bulunan vaşağın ardından bu kez merkeze bağlı Yaylabeli Köyü’nde bir vaşak öldürüldü. Dumlu mevkiindeki bir mermer ocağında çalışan Hüseyin D., dün vakit geçirmek için avlanmaya çıktı. Çalıların arasında hareket eden vaşağı fark eden Hüseyin D., av tüfeğiyle ateş ederek öldürdü. Silah sesi ve vaşağım sesini duyan çevredeki başka bir maden ocağının çalışanları, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü’ne bildirdi. Olay yerine gelen ekipler, bölgede avlanmaya devam eden Hüseyin D.’yi yakalarken, tüfeğine el koydu. Önce vaşağa ateş etmediğini söyleyen Hüseyin D., daha sonra tavşan zannederek ateş ettiğini söyledi.

7 BİN TL CEZA

Hüseyin D.’ye, 6 bin TL tazminat, avcılık belgesi olmadan avlandığı için 437 TL, koruma altındaki hayvanı avlamaktan 291 TL, avlanma süreleri dışında avlanmaktan 291 TL ve ava yasak alanda avlanmaktan 291 TL olmak üzere toplam 7 bin 310 TL idari para cezası uygulandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğü’ne getirilen vaşak ise derisi yüzülerek doldurulacak.

‘DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR’

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, kasım ayından bu yana Burdur’da 2 vaşağın öldürüldüğünü söyledi. İhbar üzerine bölge giden ekiplerin izinsiz avlanan Hüseyin D.’yi yakaladığını belirten Yılmaz, “Hem insan olarak hem kurum olarak söyleyecek söz bulamıyorum. Yaşanan bu olaylar bizim daha yapacak çok işimiz olduğunu gösteriyor. Eğitim faaliyetine çok daha fazla önem vereceğiz. Herkesin doğayı koruması için üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.

BÜYÜK KAYIP

MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burçin Yenisey Kaynaş ise, bir ay arayla vaşak popülasyonuna ait 2 bireyin öldürülmesinin Burdur ve çevresi açısından çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi. (14.12.2013 – Cumhuriyet)

www.dursunozden.com.tr

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com