2. TIBBİ JEOLOJİ ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

ekranAntalya Akdeniz Üniversitesi ve Jeoloji Mühendisler Odası’nın ev sahipliğinde; Türkiye’nin değişik üniversitelerinden gelen bilim adamaları, halk sağlığı uzmanları, doktorlar, yerbilimciler ve araştırmacıların yaptığı bilimsel sunumlar, bildiriler, poster sunumlar ve belgesel gösterilerle sona erdi. Dursun Özden’in “Kentleşme ve Su Medeniyeti” adlı sunumu ve belgesel gösterimi ile kapanışını yapan 2. Tıbbi Jeoloji Çalıştayı’na katılanlar, son gün de Anamur’da bulunan mağaraları gezdi. Etkinlik öncesi aşağıdaki açıklama yayınlandı:

EN2C8464ÇALIŞTAYA DAVET
SAĞLIKLI BİR ÇEVRE İÇİN JEOLOJİ VE TIP BİLİMİ
4 – 6 Aralık 2013

Bazı jeolojik faktörlerin çevre sağlığı üzerine etkisi ve bunlara sebep olan sorunların çözümlenmesi küresel sorun olmaya devam etmektedir. Bu sorunların çözümlenmesinde ilk kez daha ciddi bir adım atılmış ve Tıbbi Jeoloji terimi gündeme girmiştir. Tıbbi Jeoloji, 1998 yılında “International Union of Geological Sciences (IUGS)” tarafından resmen kabul edilmiş, her geçen gün önemini artırarak bugünlere gelmiştir. Bu kapsamda Jeoloji, tıp, biyoloji, kimya, fizik gibi birçok bilim dallarında Jeolojik faktörlerin çevre sağlığı üzerine olan etkileri araştırılarak önemli bulgular elde edilmiştir.

Ülkemizde, Tıbbi Jeoloji son yıllarda birçok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Bulunduğumuz ortam, içtiğimiz su, kullandığımız besinler ve daha birçok konu ile ilişkin jeolojik faktörler ortaya çıkarılmış, bu konularda bilimsel etkinlik, makale, rapor, görüş ve öneriler sunulmuştur. Bu etkinliklerden “1.Tıbbi Jeoloji Çalıştayı”, 2009 yılında (30 Ekim – 1 Kasım) Ürgüp`te (Nevşehir) düzenlenmiş ve başarıyla sonuçlandırılmıştır.

EN2C8449Aynı şekilde, birinci çalıştay ile ikinci çalıştayın arasını açmadan, 4 yıl sonra, önceki çalıştayın devamı olacak şekilde, yeni bir bilimsel etkinliğin düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda, 4-6 Aralık 2013 tarihinde “2.Tıbbi Jeoloji Çalıştayı” düzenlenecektir. Üç (3) günlük çalıştay programının 1,5 günü bilimsel tartışmalara, yarım günü akademisyenler, kamu çalışanları, yerel yöneticileri ve halktan katılımcılarla gerçekleştirilecek bir Panele, üçüncü günü ise teknik geziye ayrılmıştır. Çalıştay sırasında mineraller, su, kent, toprak kaynakları, atıklar, enerji kaynakları, çevre, jeokimyasal süreçler ve bu hususlara ilişkin sağlık sorunları ile eğitimde Tıbbı Jeoloji gibi başlıca önemli konuların irdelenmesi çalıştay başarısını ortaya koyacaktır

Bu vesile ile 4-6 Aralık 2013 tarihinde Akdeniz Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü`nde (Antalya) düzenlenecek olan “2.Tıbbi Jeoloji Çalıştayı”nı onurlandırmanızı dileriz. Saygılarımızla.
Çalıştay Düzenleme Başkanı          Çalıştay Düzenleme Başkanı
Doç.Dr.M.Gürhan YALÇIN               Doç.Dr. Alper BABA

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com