Niğde/Ulukışla/Darboğaz (İç gezi)

Elma yanaklı, kiraz dudaklı Tarbaz güzelleri

Niğde İli, Ulukışla İlçesi’ne bağlı, Anadolu’nun aydınlık yüzü Darboğaz‘dan yükselen Orta Toros-Bolkar Dağları’nın (2600 metre kotunda) kuzey yamaçlarında, kamp kuran DARKAY üyesi dağcılar, geleneksel Medetsiz zirve tırmanışını yapıyor. Endemik flora ve faunaların bulunduğu Karagöl ve Meydan Yaylası, alternatif turizm potansiyeli olarak sizi bekliyor.. İşte bunlardan biri ve hiç kuşkusuz en önemlisi de; Kapadokya turizm haritasında yer alan Porsuk Zelve Höyüğü olarak bilinen ve zamanımızdan 5 bin yıl eskilere dayanan Tyana Antik Kenti, Ulukışla Kervansarayı, Beyağıl Çatalkale, Çiftehan Kaplıcaları ve eski bir Mübadele Kasabası olan ve asırlık altın mağaralarıyla ünlü Maden Köyü de bu bölgede bulunmaktadır.

 

Niğde İli, Ulukışla İlçesi’ne bağlı, Anadolu’nun aydınlık yüzü Darboğaz‘dan yükselen Orta Toros-Bolkar Dağları’nın (2600 metre kotunda) kuzey yamaçlarında, dünyada yalnızca burada olan ve ötmeyen-sessiz Rana Holtzi Kurbağalarının yaşadığı Kara Göl ve Çini Göl çevresindeki yabanıl keçi ve yılkı atlarının yanı sıra, endemik flora ve faunaların bulunduğu Meydan Yaylası ve rengarenk çiçeklerle kaplı bu düzlükteki çam oluklu pınarların başında  otağ kuran göçebe Yörüklerin çadırları, mutlaka gezilip görülmesi gerekli yerlerin başında geliyor. Profosyonel ve amatör dağcıların kamp kurup, 3500 metre yüksekliğindeki Medetsiz Zirvesi’ne tırmanışları da buradan gerçekleşiyor. 1921’de Kemal Atatürk’ün Akşehir Cephesi’nde yakınında yer alan, (Küçük Ağa) olarak bilinen (Palavracı) Süleyman Çavuş’un (Gökalp) oğlu gazeteci yazar Tarık Buğra da Darboğazlıdır. Çevre illerden ve Çukurova’nın sarı sıcağından kaçan yaylacıların da mevsimlik uğrak yeridir burası. Ulaşım kolaylığı, halkın konukseverliği, bol oksijeni, temiz ve serin havası, doğal beslenmenin yanı sıra; tüm bunları tamamlayan konaklama sorunu bulunmaktadır. Tarbaz sincaplarının yurt edindiği asırlık dev ceviz ağaçlarının gölgesinde, kiraz ve elma bahçelerinin arasında ve karpuz çatlatan tarihi BÇeşmesi şırıltısına eşlik eden kuşların, sevişen tosbağaların ve dere çağıltısının çıkardığı dingin melodik sesler; sevgide odaklanmanıza sebep olur ve size her anlamda esin kaynağı olabileceği gibi; elma yanaklı-kiraz dudaklı güzellerin ve civan beylerin mola verdiği Beyağıl yaylası pınarbaşında  kuş ve su sesiyle rehabilitasyon-terapi görüp, sitresten kurtulup, ruh ve sinir hastalarına da doğal yoldan şifa bulabilirsiniz. Türkiye, dört mevsim turizme olanaklı özgün bir coğrafyada bulunuyor. Anadolu, dünyanın ve bölgenin turizm potansiyeli açısından tam bir cennet. Kıyılarımız, doğa, termal, tarih ve kültür zenginliklerimizin yanı sıra, dağ ve alternatif yayla turizmi bakımından da eşsiz olanaklarımız

Yerin üstündeki kiraz, altın-dan daha kıymetli!

DARKAY- Darboğaz Kayak, Dağcılık ve Tenis Kulübü Derneği üyeleri ve tüm doğa-spor severler olarak; “bölgemizde gerekli fizibilite çalışmalarının yapılmasını ve özellikle endemik türlerin olduğu bölgeler başta olmak üzere, Bolkarların Milli Park ilân edilmesini, otel dahil hertürlü yapılaşmaya izin verilmemesini, korumaya alınmasını, nesli tükenmekte ve yaşam tehlikesi olan türlerin doğal ortamlarında çoğaltılmasını, bölgede önceden var olup da şu an bulunmayan ancak burada yaşayabilecek olan türlerin de bölgeye getirilmesini, 2B orman alanlarının satışa açılmamasını istiyoruz” diyerek, öncülük görevlerini yerine getirmekteler  ve bölgenin turizm potansiyelinin arttırılması için özverili çalışmalarda bulunmaktadırlar. Özellikle son günlerde basına yansıyan ve komuoyunu meşgul eden; Maden Köyü’ndeki galerilerden çıkarılan altın cevherinin turizm alanlarının bulunduğu ve Milli Park ilan edilmesi istenilen yaylalarda işletilmesi için ruhsat alan yerli ve yabancı ortaklık şirketinin siyanürlü altın işletmeciliğine karşı, DARKAY ve çevre köylülülerin örgütlü ve duyarlı tepkileri sürüyor. Halk; “Siyanürli altına karşı, kiraz ve elma. Yerin üstündeki kiraz, altın-dan daha kıymetli!” belgileriyle olayın ciddiyetini ülke kamuoyuna taşımaktalar.

Darboğaz’ın Tarihi ve Coğrafi durumu

Yapılan araştırmalara göre kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte bundan bir kaç asır önce TARBAZ adında bir aşiret reisinin şimdiki yerleşim yerine gelerek çadır kurup ikamet ettikleri rivayeti bilinmektedir.

DARBOğAZ ismini TARBAZ isimli aşiret reisinden aldığı sonra DARBAZ ve son olarakta coğrafi konumu göz önünde bulundurularak DARBOğAZ ismini almıştır.

1968 yılına kadar köy statüsünde olan Darboğaz, nüfusunun 2000’i aşması ile belediyelik olmuştur. Halen bu statüsünü korumaktadır. Nüfusu,Nüfus sayımının yapıldığı mevsimlere göre inişli-çıkışlı bir grafik sergilemiştir.Son olarak, 2007 yılında yapılan Adrese Dayalı Nüfus sayımı sonucunda 2338 kişi tespit edilmiştir.Bu nüfus Türkiye ve Avrupa’nın dört bir yanına dağılmış insanlarımızın geri dönüşü ile yaz aylarında 6-7 bin nüfus gözlemlenmektedir.civarında olduğu sanılıyor.ılkbahardan sonbahara kadar hızlı bir yapılaşmanın yaşandığı Darboğaz’da konut sayısı 2 bine ulaşmış bulunuyor.

Yüzölçümü 6000 hektardır. Ulukışla Ilçe merkezine15 km, Niğde il merkezine ise 60 km, Adana’ya 150km, Ankara’ya 430km mesafede yer alan Darboğaz Kasabası, Bolkar Dağı eteğinde 1463 m yükseklikte kurulmuş olduğundan yaz ve kış turuzimine oldukça elverişlidir.Kasabanın hemen üzerinde yer alan Meydan Yaylası’nda bulunan 7 km’lik doğal kayak pisti kış aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turistı kasabamıza davet etmektedir.

Zemin, eosen fliş (kireçtaşı, marn, kumtaşı) formasyonundan ibarettir Kasabanın ana zeminini, aralarında kumtaşı bantları bulunan marnlı seviyeler teşkil eder Kuzey tarafta yükselen Karatepe ve Sazak deresinin kuzey yamaçları, volkaniklerden (Andezit, Spilit, Porfır) olukbaşı mevki ise, kireçtaşlarından ibarettir. Dere vadisinde alüvyon doğu ve batı yamaçlarda 3-4 metre kalınlığında yamaç molozu ile kaplı sahalar görülür. Yer altı suyu derindedir, meskün bahanın batısında kaplıca mevcuttur.

Deprem durumu 4.derece tehlikeli deprem bölgesindedir Zararsız depremlerın olduğu bilinmektedir Bölgede dünyaca ünlü Napolyon kirazı yetiştirilmekte ve yurt dışına ihraç edilmektedir ayrıca her sene kasabanın kültürünü ve kiraz’ın tanıtımı amacıyla kiraz , kültür ve sanat festivali düzenlenmektedir.Kiraz’ın toplanmaya başladığı temmuz ayının ilk iki haftasına denk gelen festival bu sene 14 temmuz’da Darbogaz Belediyesince yapıldı.

COĞRAFİ KONUMU

Darboğaz Kasabası ıç Anadolu Bölgesinde yer alan Niğde ili Ulukışla ilçesine bağlı bir beldedir. Bölge dağlık bir vadi teşkil eder. Bolkar dağlarının kuzey yamaçlarında kurulan Darboğaz; doğusunda Gümüş ve Maden köyleri, Batısında Emirler köyü, güneyinde Bolkarlar ve kuzeyinde de Porsuk alan bahçesi ile çevrilidir. Sularının soğuk, havasının güzel olması nedeni ile komşu iller olan Adana ve Mersinli hemşehrilerimizin 70-80 yıldır vazgeçemedik- leri bir yayla konumunu kazanmıştır. Kasaba, ilçe merkezine 15 km ve il merkezine de 65 km uzaklıktadır.

İKLİM

Kasaba, ıç Anadolu ile Akdeniz Bölgesinin tam intibak bölgesinde yer aldığından Yazları kurak ve sıcak, Kışlarıda Yağışlı ve Ilıman geçer en fazla yağış ılk bahar mevsiminde gerçekleşir.

ULAŞIM

Kasabadan komşu köy ve ilçelere ulaşım 1963 yılına kadar at ve Merkeplerle yapılırken bu yılda ilk kamyonetle tanışılmış ve bundan sonraki yıllarda Motorlu araçların sayısı yıldan yıla artmıştır.Günümüzde Ulukışla, Niğde ve Adana’ya minibüs ve otobüslerle günlük seferler yapılmaktadır.Ayrıca Niğde-Ankara-Adana üçgeninde bulunan demir yolunda Adana, Ankara ve Niğde’den Ulukışla istasyonuna günlük Tren bulmak mümkündür.

EL SANATLARI

Kasabada eskiden beri Halı ve Kilimcilik dokuması yapılır. Dokuma tamamen ilkel bir alet olan ISTAR’la yapılmaktadır. Ayrıca doğramacılık ve inşaat ustalı gibi el hünerleride yapılmaktadır.

TARIM VE TİCARET

Kasabamızın ve Kasaba Halkının geçim kaynağını tarım teşkil etmektedir. Genellikle Tahıl ve Meyve tarımı başta gelmektedir. Son yıllarda ihracata yönelik olarak üretimi yapılan Napolyon Kirazı’nın bölgede son turfanda ürün şeklinde yetiştirilmesi tarım alanında önemli bir konuma gelmiştir. Elma ağırlıklı bahçeler, kiraz bahçelerine dönüştürülmektedir. Kısmen de olsa küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Kasaba halkının ve yayla yapan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geçimini ticaretle sağlayan otuz kadar müteşebbis vardır. Kasabada faaliyetini sürdüren on bakkal, iki kasap, iki manav, bir fırın ve diğer ticarethaneler mevcuttur. Ayrıca yolcu ve yük taşımacılıkta faaliyet gösteren otuzdan fazla nakliyeci mevcuttur.

SAĞLIK

1982 yılına kadar kasabamızın sağlık sorunlarını köy ebesi ile karşılarken 1982 yılında açılan Sağlık Ocağı bünyesindeki doktor, hemşire, ebe, müstahdem, sağlık memuru, ebe hemşire ve şoför kadrosuyla karşılamaya başlamıştır. Ayrıca tam teşekküllü bir ambülans da hizmete sunulmuştur. Son yıllarda uygulanan aşı kampanyası sonucu büyük bir başarıya ulaşılmış olup; çocuk ölümleri yok denecek kadar azalmıştı.

YAPILAŞMA

Yapılaşma Darboğaz Kasabasında Napolyon Kirazının üretimini tehdit eden önemli hususlardan biri de yapılaşmadır. Nüfusun hızla artması ve yayla konumunda olması nedeniyle bahçelik alanlar ev yapımı neticesinde yok edilmektedir. Böyle bir tehlikenin önüne geçilmesinde başta Darboğaz Belediyesi olmak üzere diğer yönetimlere büyük görev düşmektedir. Kesinlikle tarıma elverişli alanlara inşaat ruhsatı verilmemelidir. Ne yapılmalıdır? Vatandaş evsiz mi kalmalıdır? Hayır! Adana Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasının bir örneği de kasabamızda uygulanabilir. Tarıma elverişli olmayan araziler yerleşim alanı olarak açılmalıdır. Kasabamızda buna uygun mevkiler: Akseki ve Karatepe civarıdır. Fakir olan Darboğaz belediyesi için bu arazilerin yerleşim alanına dönüştürülmesinde altyapısını oluşturmak büyük bir külfet demektir. ıller bankasından belediyemize yapılacak yatırım, sorunun çözümünde önemli bir yer tutacaktır. Darboğaz Belediyesi Karatepe mevkiini kendi imkanları ile de olsa yerleşim alanına açmaya çalıştığı fakat maddi imkansızlıklarla işlerin hızlı gitmediği görülmektedir. Yapılacak bu yardımla yerleşim alanlarının altyapı sorunu çözülecek ve Darboğaz Belediyesine büyük bir girdi sağlayacaktır. Böyle bir projenin uygulanıp gerçekleşmesinden sonra arsa satışları; Darboğaz halkına öncelik tanınarak yapılmalı, sonrada dıştan gelecek ihtiyat sahiplerine yapılmalıdır. Bu uygulama aynı zamanda (Yayla Turizminin) de gelişmesine katkıda bulunacaktır.
Kaynak: www.tarbaz.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com