Defineciler, Heryerde Tarihi Eserleri parçalıyor

Mersin’de yaklaşık 2 bin yıldan önce yapıldığı bilinen Adamkayalar, içinde altın olduğunu düşünen defineciler tarafından parçalanıyor. Kültürel miras tahribatı ülkenin her bir yanında hızla devam ediyor. Mersin’in Erdemli ilçesinde Şeytan Deresi Kanyonu’nun yamaçlarında MÖ 2. ve MS 3. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Adamkayalar, defineciler tarafından her geçen gün tahrip ediliyor. Neden önlem alınmıyor? Devlet nerede?

Ulaşımı zor olan bölgedeki eserler, ana kayanın altında altın arayan define avcılarının talanına uğruyor. Anadolu’da bu kadar kabartmanın bir arada bulunduğu başka bir nokta daha olmadığı biliniyor.

Adamkayalar’ın son çekilen fotoğrafları, anakayanın zaman içinde defineciler tarafından nasıl parçalandığını gözler önüne seriyor.

Yaklaşık 250 yıllık bir zaman dilimi içinde işlendiği tahmin edilen ve 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, bir dağ keçisi ve kartaldan oluşan Adamkayalar’a ulaşım sarp bir yamaçta yer alması nedeniyle oldukça zor.

Görkemli görünüşleri ile ziyaretçileri büyüleyen bu eserler, koruma olmaması nedeniyle definecilerin de talanına uğruyor.

“AĞIR CEZALAR VERILMELI”

Adnan Menderes Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Suat Ateşlier, konuyla ilgili tepki gösterdi: “Mersin’de halk arasında Adamkayalar diye bilinen ana kayaya oyulu mezar stelleri de, Luwi Anıtı ile aynı kaderi paylaşmış. Önce eldekini iyi korumak lazım. Ören yerlerini peşlerinden kovalayan var gibi kazmalar ile çalakaşık kazmanın arkeolojiye bir faydası olmaz. Kazılara destekler veriliyor, turizm deniliyor, Göbeklitepe Yılı ilan ediliyor, tamam güzel ama madem arkeolojik eserler bu ülkenin değeri, o zaman bunlara zarar verenlere çok ağır cezalar verilmeli” dedi.

RESMI BAŞVURULAR YILLAR ÖNCE YAPILDI

Arkeofili’nden Erman Ertuğrul‘un haberine göre, yaklaşık 10 yıl önce Adamkayalar’ın korunmasıyla ilgili projeler geliştirilmiş ve valiliğe sunulmuştu.

Projede, yürüyüş yolu, insanların rahatlıkla üzerinde durabileceği bir platform yapılması ve güvenlik kameralarının yerleştirilmesi yer alıyordu. Daha sonra bu proje bakanlığa da iletildi ancak hiçbir önlem alınmadı.

Yakın zaman içinde, İzmir’in Kemalpaşa ilçesi yakınındaki Karabel Kaya Kabartması da defineciler tarafından hilti ile parçalanmıştı…

Öte yandan; Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Maden Köyü yakınlarında bulunan, Sümerler döneminden kalma, kaya üzerine yazılı dünyanın en eski (MÖ: 3000) Maden Arama Ruhsatı’nın bulunduğu alan ve çevresi için, pek çok uyarı ve başvurulara karşın, hala o çevre SİT Alanı ilan edilmedi ve koruma altına alınmadı. NEDEN?

BİRGÜN/www.dursunozden.com.tr

Yoruma kapalı.

shared on wplocker.com