FOTOĞRAFIN OZANI LÜTFİ ÖZKÖK abiyi kaybettik.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Lütfi Özkök önceki gece İsveç’in başkenti Stocholm’deki evinde hayata veda etti.

94 yaşındaki usta fotoğlutfi-ozkok-vefat-etti-10181966rafçı başta Nâzım Hikmet olmak üzere birçok ünlü ismin portrelerini çekmiş ve eserlerindeki estetik düzeyin yüksekliği nedeniyle “fotoğrafın ozanı” olarak anılagelmişti. 1951 – 2001 yılları arasında Nobel Eedbiyat Ödülü kazanan yazarların 32’sinin portresini çeken Özkök, “Nobelin portrecisi” olarak da tanınırdı.

Yaklaşık 1500 yazarın portresini çeken Özkök, fotoğrafın yanı sıra şiir yazar ve çeviriler yapardı. Türkçe ve İsveççe yayımlanmış şiir kitapları da bulunan Lütfi Özkök, 1949 yılında Sorbonne Üniversitesi’nde öğrenciyken sınıf arkadaşı İsveçli Anne-Marie ile evlenerek 1950’de İsveç’e yerleşmişti.

O zamandan beri Stockholm’de hayatını sürdüren Özkök, 2002 yılında İsveç Bakanlar Kurulu kararı ile ülkenin kültürüne yaptığı değerli katkılar nedeniyle İllis Quorum Meruere Labores (Çalışmalarıyla Hak Edenler) ödülünü almıştı. 2009’da da İsveç’te ”Yılın İsveçlisi” seçilen Lütfi Özkök hayata veda ettiğinde 94 yaşındaydı. Ailesinin dostlarının ve tüm sanat dünyasının başı sağ olsun. Işığın bol olsun canım abim…

Yoruma kapalı.

shared on wplocker.com