Adana Kitap Fuarı bitti.

Adana TÜYAP Kitap Fuarı imza gününde, Dursun Özden okurlarıyla buluştu ve söyleşti.

Dursun Özden, gezgin ozan ve belgeselci olarak gittiği 99 ülkede, onu etkileyen farklı kültür ve coğrafyalardan esinlenerek yazdığı sevgi yüklü duygulardan oluşan 23. kitabi Lilith Tabletleri (şiir), Yoleri Yayınları tarafından basıldı ve Emek Dağıtım aracılığıyla seçkin kitapçılarda okuruyla buluştu.

Lilith Tabletleri’ne adını veren Lilith; Cennette ilk aşk ve ilk günah işleyip, Adem’i ilk baştan çıkaran ve bazı kutsal kitaplarda “lanetlenmiş şeytan” olarak da anılan ve dünyaya ilk ayak basan kadın melek anlamına gelmektedir.
Dursun Özden’in yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı “Kutsal Su Zemzem”, “Mekke Su Yolları”, “Uygur Karız Cenneti”, “Uygarlık Köprüsü Anadolu Karızları” ve “Anadolu Su Medeniyeti” adlı belgeselleri “SU” temalı olup; insanlık tarihinin yeniden yazılmasına neden olacak araştırma, bulgu ve belgelerin gün yüzüne çıkarılmasının yanı sıra;  içinde su olan mitoloji ve efsaneleri anlatıyor.

Lilith Tabletleri kitabı ise; Özden’in gittiği farklı coğrafyalardaki tutkulu, delice ve aykırı sevda öykülerine konu olan doğa ve insan manzaralarının yanı sıra; sevdalıların uçuklukları ve dinginliklerinin manzum esintileri olup, bu şiirlerin ozanın gönül bahçesinde beslediği böylesi bir özenli çalışmanın içinden çıktığını söylememiz mümkün.  Şair Özden’e esin kaynağı olan tüm kıtalarda izlerini sürdüğü kaybolan etnik kültürler, bozulan ekolojik denge, kendi neslini yok etmeye planlanmış insanoğlu, açlık, yokluk, savaş, barış, özgürlük ve aşk temaları yanı sıra; Ozanın şiirsel esin kaynağı olan zengin Türk Kültürü mirası, destanlar, mitolojiler, masallar, efsaneler, halk hikayeleri, ninni, ağıt, kına gecesi türküleri, kam zikirleri, koçaklama, sevi, dans ve melodiler; gezgin şairin şiir dağarcığını beslemiştir.
Özden’in şiirleri farklı bir teknik yazılımla, ortalanmış sayfa içinde, Şaman desenlerini çağrıştırmakta. Anadolu ve öteki zengin kültürel miraslardan beslenmiş olup; sevda,  duygu ve özgürlük yüklü dizeler içinde, başında ve sonunda iç sesler, vurgu ve uyaklar birer melodi ve zikir ritimlerine benzemektedir. Gezgin Şair Özden, bir Anadolu dervişi edasıyla, sevgisini sebil eylemekte ve yitik zaman ışığı ritminde, ateşli al atların özgür yelesinde, sonsuz ve zamansız evrenin dudak izinde, okurlarını kendi Düşistan’ına çağırıyor… Özden, Anadolu’nun yeni şiir dilini yaratıyor diyebiliriz.

Kitap içindeki bazı şiirleri, Gezi Tableti, Soma Karası, Havana Mavisi, İstanbul Güzellemesi, Ulucanlar Tableti, Lotus ve Layla, Nil Tableti, Öptükçe Ağladı, Zemzem, Meryemti, Anadol, Üç Ağaç Tableti, Ulukışlak Tableti, Ölü Ozana Mektup ve diğer şiirleri, okuru derinden etkilemektedir.

Dursun Özden’in 23. kitabı olma özelliğini taşıyan “Lilith Tabletleri”, 16 Ocak 2016 günü, Adana TÜYAP Kitap Fuarı’nda, Saat: 11.00 – 18.00 arası, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Standında, kitapseverlerle buluştu ve kitaplarını imzaladı.

Merve Kırdemir (www.ekonomidünya.com)

3-adan3-adan

2

 

Yoruma kapalı.

shared on wplocker.com