Gazeteci-yazar-ressam Fikret Otyam hayatını kaybetti

F.OTYAM

Fikret abimizi kaybettik. Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören ressam, gazeteci-yazar Fikret Otyam (89), Antalya’da yaşamını yitirdi.

Hasan Dağı’nın efesi olarak Aksaray’da doğan (1926) ve son röportajını benimle yapan “Kar ile Kor” belgeselimin yiğidi, işadamı ve çocukluk arkadaşı Kamil Yazıcı’nın da yakın dostu idi Fikret abi. Fikret Otyam, son olarak 26 Ocak 2015’te Antalya’daki özel bir sağlık merkezinde girdiği diyaliz sırasında rahatsızlanmış, mide kanaması geçirdiği anlaşılınca Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Otyam, böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam, “Yapacağı resimleri,  yazacağı kitapları ve yazacağı haftalık yazılarını düşünerek gitti” dedi.

Evinde taziyeleri kabul eden Filiz Otyam, eşinin önceki gece hastalandığını, terlediğini ve tansiyonunun  düştüğünü ifade ederek, sabahleyin ambülansla Antalya Eğitim ve Araştırma  Hastanesine götürdüğünü söyledi.

Servise geçeceklerini düşünürken “durumu ağır” denildiğini belirten Otyam, “Acilde solunum makinesine bağladılar. Yoğun bakımına geçtik. Solunum makinesine bağlanınca, sistemin rahat çalışması için uyutuyorlar. Ondan sonra bizim için iyi olmadı. Yapacağı resimleri, yazacağı kitapları ve yazacağı haftalık yazılarını düşünerek gitti” diye konuştu.

ÇOK DİRENDİ

Otyam, son bir kaç yıldır ömürlerinin hastanelerde geçtiğini, 2015 yılının da aynı şekilde başladığını vurgulayarak, eşinin 40 yıldır şeker ve 20 yıldır da böbrek hastası olduğunu, tansiyon sorunları yaşadığını ve iki kere mide  kanaması geçirdiğini bildirdi.

Eşinin yaşama çok bağlı olduğunu vurgulayan Filiz Otyam, şöyle devam etti:

“Çok direndi. Son dakikaya kadar çalışmayı istedi. Son bir kaç aydır çalışamıyordu ama yine üç gün önce plan yaptık. Yatak odasına şövalesini,  boyaları yerleştirecektik. Resim yapacağım diyordu. Bu kadar direnmeyle yoğun  bakımdan kaç kere çıktı. Yoğun bakımda kalp krizleri geçirdi. Yorgun düştü  herhalde. Kitap yazmak istiyordu. Çok kapsamlı bir kitap yazacağım diyordu.  Güneydoğu Anadolu’yu kapsayan, daha önce yazdıklarımın özeti olacak bir kitap  yapmayı düşünüyordu. Çok daha yapacağım resim var diyordu. Gördüğüm en çalışkan  insandı. Hiç boş durmazdı. Sırt üstü yatmak onu mahvediyordu. Resimlerini,  tuvallerini koydum baş ucuna. Belki mutlu olur diye televizyon koydum. Ama  bakmıyordu.”

BANA VASİYETİYDİ

Otyam, eşinin cenazesinin daha önce temelini attığı Hacı Bektaş Veli Cemevi’nden kaldırılacağını belirterek, “Bana vasiyetiydi. ‘Oradan kalmak istiyorum’ dedi. Hatta oraya hediye ettiği büyük bir resmi vardı. ‘Onun önünden beni kaldırın’ demişti” diye konuştu.

Ailesinin ve dostlarının başı sağ olsun. Işığı ve bereketi bol olsun…

www.dursunozden.com.tr

Yoruma kapalı.

shared on wplocker.com