Sosyalist Küba’da mescid açıldı, sıra camide

1424168794_kubaarapevi1ata=havana1749262e19693b293b361402.

CASTRO SÖZÜNDE DURDU…

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro 1996 yılında, elinden Latin Amerika Edebiyat Ödülü alan Dursun Özden’e verdiği sözü tuttu ve özellikle Mozambik ve Filistinlilerin yaşadığı başkent Havana’nın Müslüman Mahallesi Miramar’da, Ramazan ayının başında bir mescid açıldı. Kübalı Müslümanların yanı sıra; Müslüman diplomatların, iş, ticaret ve turist olarak Küba’da bulunan Müslüman yabancıların da mescid açılışından mutlu oldukları bildirildi. “Ramazan ayı boyunca, Havana Mescidi dolup taşmaktadır…” denildi. Öte yandan, projesi onaylanan caminin yakında temeli atılacağı müjdesi de verildi. Bilindiği gibi 12 milyon nüfuslu Küba’da yaklaşık 5 bin Müslüman olduğu ileri sürülmektedir. Daha önce evlerinin balkonu ve salonunda ibadet eden Kübalı Müslümanlar, mescidin açılışında sevindikleri belirtildi. 1998 yılında Papa Joun Poul’un Küba’da Fidel Castro’yu ziyaretinden sonra, müze olarak kullanılan tüm kilise, manastır ve şapeller ibadete açılmıştı. Kanadalı bir papazın Castro ile yaptığı 23 saat süren röportaj, “Fidel ve Din” adıyla kitap olarak da yayınlanmıştı. 21’inci yy. Sosyalizminin bayrağını dalgalandıran Küba’da, Kumandan Fidel Castro’nun ve bugünkü Küba Devlet Başkanı olan kardeşi Raul Castro’nun da Küba’da yaşayan tüm halkların özgürlük, inanç ve ibadetlerine saygılı oldukları, bu olumlu gelişmelerin birer sinyali olarak yorumlanmaktadır.

Yaklaşık 5 yıldır, Hac ve Ümre için kutsal topraklara gelen Kübalı Müslümanların bir kısmı, TC Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Türkiye’ye getirilerek eğitildikleri bilinmektedir.

Türkiye Diyanet Vakfı, Ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirmesi için Küba’daki ilk mescidi açtı. Mescid, Havana’da yapılacak olan cami tamamlanıncaya kadar ibadete açık kalacak.

Havana’nın tarihi semtindeki Arap Evi, cuma günleri ve bayramlarda daha çok resmi kişiler tarafından cami/mescit olarak kullanılıyor. Devlet tarafından tanınan imam, özellikle bayram namazlarını başka uygun mekanlarda kıldırmaktadır. İspanyollar tarafından Kuzey Afrika’dan getirilen Müslümanların torunlarının yaşadığı köyler olduğu da söylenmektedir. Havana’daki Müslümanlar, Cuma günleri Casa de los Árabes yani “Arap Evi” olarak bilinen binada toplanıyorlar. Bu bina 1940’larda bölgeye gelen Arapların sosyal ve kültürel toplantıları için tahsis edilmiş ve Endülüs mimarisiyle inşa edilmiş. Katar başta olmak üzere pek çok Arap ülkesinin giderlerini finanse ettiği bina sadece Cuma günleri kapılarını açıyor. Ağırlıklı olarak turist ve bölgede bulunan diplomat Müslümanlar tarafından ziyaret edilen bina, şu an Havana’daki cami ya da mescit olarak tanımlanabilecek tek ibadet merkezi konumunda.

Öte yandan; Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, başkent Havana’da tarihi bir mekanı mescid için tahsis edildiğini açıkladı.  Palakoğlu, Ramazan ayında buradaki Müslümanların ilk kez bir mekanda toplu olarak teravi ve cuma namazı kıldıklarını söyledi. Tahsis edilen yerin 200 metrekare olduğunu ve Küba’da yapılması planlanan caminin bitirilmesine kadar hizmet vereceğini açıkladı. Palakoğlu, inşaa edilecek caminin yer tahsis işlemlerinin bittiğini, projelendirme ve teknik hazırlıklarla ilgili sürecin başladığını kaydetti.

Küba’da daha önce Müslümanların toplu namaz kılabilecekleri bir mekanın olmadığını kaydeden Palakoğlu, sadece diplomatların gidebildiği eski müzenin içinde bir yerin bulunduğunu bildirdi.

Palakoğlu, 9 ülkede cami inşaatları, 7 ülkede 16 caminin yer tahsis ve projelendirme işlerinin devam ettiğini bildirdi. Küba başta olmak üzere, yurtdışı cami inşaatları için8 milyon 630 bin lira bağış toplandığını dile getiren Türkiye Diyanet Vakfı başkanı İsmail Palakoğlu, “Bugüne kadar 20 farklı ülkede 100’ün üzerinde cami yapıldı. Hayırseverlerin desteği ile bu camiler yükseliyor ve çoğalıyor” dedi. (AA-Ankara), www.dursunozden.com.tr

Yoruma kapalı.

shared on wplocker.com