Özden’in Han Duvarları Belgeseli Mersin’de Gösterildi

 

mer1

Gazeteci-TV Yapımcısı-Belgeselci-Gezgin-Araştırmacı-Şair Dursun Özden Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Han Duvarları” şiirinin belgesel filminin Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’ndaki gösterimi büyük ilgi gördü.

Bu haber 2018-01-07 12:18:38 eklenmiş ve 226 kez görüntülenmiştir.

Gazeteci-TV Yapımcısı-Belgeselci-Gezgin-Araştırmacı -Şair Dursun Özden Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Han Duvarları” şiirinin belgesel filminin Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’ndaki gösterimi büyük ilgi gördü.
Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’ndaki “Han Duvarları” belgesel filmin gösteriminde Gazeteci Dursun Özden, Akdeniz İlçe Kaymakamı ve Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Mersin Niğdeliler Derneği Başkanı Vaha Altınkaya, CHP Mersin eski milletvekillerinden İsa Gök, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, Mepiad Başkanı Özcan Demir’in yanı sıra siyasi parti ve STK temsilcileri hazır bulundu, ilgiyle izledi.

Ünlü Belgeselci, Gazeteci-TV Yapımcısı Özden, Ulukışla ve yöresinde çekilen Faruk Nafiz Çamlıbel’in ünlü “Han Duvarları” şiirine iki yıl süren belgesel film çekimleri tamamlanarak seyircisiyle buluştu. Şu an Türkiye’nin tanıtımında pek çok ülkede “Han Duvarları” belgesel filmi gösterilmekte.

“Han Duvarları” belgesel filmi gösterim öncesi, Akdeniz Kaymakamı ve Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Ulukışla’da kaymakamlık yaptığı yıllarda bu kentin insanlarıya çok özel dostlukları olduğunu, kente verdiği hizmetleri aşkla yaptığını belirterek Öküz Mehmet Paşa Hanı’nın resterasyonu için çabalarını dile getirdi.Dursun Özden’in belgeselini çektiği “Han Duvarları” belgesel filmine emeği geçen herkesi kutlayarak Özden’e başarılarının devamını diledi, Özden’i tebrik etti.Katkılarından dolayı Pamuk’a çiçek takdim edildi.

Mersin Niğdeliler Derneği Başkanı Vaha Altınkaya, Dursun Özden’in bu güzel çalışaması “Han Duvarları” belgesel filmi ile Niğde’nin tanıtımına olduğu gibi ülke tanıtımına da büyük bir eser kazandırdığını, kendilerini gururlandırdıklarını belirterek Özden’e teşekkür etti.Kutladı.

Gazeteci-TV Yapımcısı-Belgeselci-Gezgin-Araştırmacı -Şair Dursun Özden Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Han Duvarları” şiirinin belgesel filmi çekimleriyle ilgili yaşadıklarını dile getirirken, 99 ülkede çekimler yaptığını, onlarca belgesel hazırladığını, ünlü devlet adamlarıyla yaptığı röportajlarında söz etti. Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’ya ayrı bir çerçeve açan Özden, ilginç anılarını paylaştı.Çektiği belgesellerin TRT’nin belgesel kanallarında sürekli yayınlandığına dikkat çekerek, “ZEMZEM SUYU” Belgesel çekimlerinin kamera arakası ve çekim için izin alınma öyküsünü salondakilerle paylaştı.

 

Özden Faruk Nafiz Çamlıbel’in “Han Duvarları” şiirinin belgesel filminin çekimlerinin iki yıl sürdüğünü, Kültür Bakanlığı’nın destek verdiğini belirttiği konuşmasında Faruk Nafiz’in Kayseri’ye öğretmen olarak atanmasıyla, Ulukışlaya Tren ile ulaşması, Ulukışla’daki yaşamından kesitler, üç gün süren

Kayseri yolculuğu, yollarda geçen yaşamından kesitler, o dönemin sosyal ve kültürel yaşamının göz önüne serildiği portreler, yol ve ulaşım sorunları, gezici kütüphaneler, köylerdeki kitap okuma sevgisine kadar pek çok kültürel çizgiler yer aldığını belirtti.Han Duvarlar şiirinde ne var ise belgeselde şiirin dizeleri yer alıyor.Dursun Özden’in konuşmasını tamamlamasının ardından “Han Duvarları” Belgesel Filmi izlendi.Özden filmin ardından okurlarına kitaplarını imzaladı.

07. 01. 2018 / Mersin Kent Haber

Salih Pala
MERSİN KENT HABER

SEVGİSİNİ sebil eyleyen, Anadolu’nun Aydınlık Yüzü Vatansever Niğdeliler, yeni yıla farklı girdi… Mersin’de yaşayan Niğdeliler 6 Ocak 2018, Saat:15.00’de Akdeniz Belediyesi Konferans Salonunu doldurdu… Han Duvarları belgeseli gösterimi, 1923 Anadolu Aydınlanma Seferberliği söyleşisi ve Niğdeli belgeselci-yazar Dursun Özden imza günü etkinliği oldukça coşkulu geçti. Düzenleyen: Mersin Niğdeliler Derneği, Mersin / Akdeniz Belediyesi, Mersin / Akdeniz Kaymakamlığı, belgeselci Özden’e plaket verdiler.

mer1

 

 

 

mer2mer3mer4mer6mer8mer9mer10mer11mer12mer13mer14mer16mer18mer1

mer1

 

Yoruma kapalı.

shared on wplocker.com