EŞEK SÜTÜ, MUCİZE BİR BESİN KAYNAĞI MI?

Şimdi belgesel zamanı…

Yörük Ağası Ali Beyin Eşek Çiftliğinde kahvaltı zamanı… Menüde; Organik yiyeceklerin ve içeceklerin yanı sıra; sıcak eşek sütü, eşek tereyağı, eşek peyniri, eşek lorlu börek, eşek bastırması ve gezer tavuk yumurtalı menemen… Kahvaltı öncesi ve sonrası ise, eşek sütünden yapılan sabun ile elinizi yıkamayı unutmayınız… Yörük ağası Ali beyin çiftliğinde konaklamanız da mümkün… Bu çiftlik aynı zamanda, Yörük etnografyasının sergilendiği zengin bir müze, aynı zamanda…

Neden Eşek Sütü?

Eşek sütü protein değeri bakımından anne sütüne en yakın ürün olarak biliniyor. 2006 yılında Fransa’da yapılan araştırmalara göre eşek sütünün protein bakımından en zengin süt olduğu kanıtlanmıştır. En önemli özelliği ise metabolizmayı hızlandırıp bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor olmasıdır bu sayede vücut direncimizin güçlü olmasını sağlıyor ve hastalığa yakalanmamızı engelliyor. Hastalarda ise bağışıklılığı güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırıyor. Birçok gelişmiş ülkede eşek sütü doğal tedavi yöntemlerinde son dönemlerde en çok tercih edilen yöntem olmuştur. Özellikle kanser türü hastalıklarda kullananların yorumları ve bilimsel çalışmalar dahilinde kanser hastalığının iyileşme sürecinde olumlu sonuçlar gözlenmektedir.

Eşek Sütü Nereden Alınır

Türkiye’de yer alan en büyük eşek çiftliklerinden birisiyiz. Aracı bir kurum olmadan, çiftliğimizden direk sizlere satış yapmaktayız. Sütlerimiz el değmeden ve hijyenik bir biçimde ambalajlanmaktadır. Özel soğutucu cihazlarımız ile bozulmadan saklanmaktadır ve sizlere taze olarak gönderilmektedir. Kesinlikle saf süttür ve herhangi bir katkı maddesi yoktur. Çiftliğimizde beslediğimiz hayvanlar tamamen organik bir şekilde beslenmektedir. Antalya’da yüksek rakımlı birbirinden şifalı bitkilerin yer aldığı çayırlık vadide otlatılmaktadır. Galeri sayfamızı ziyaret ederek çiftliğimiz ve otlaklık alanlarımız hakkında fikir edinebilirsiniz. Bünyemizde yer alan uzman veteriner hekimimiz tarafından sık aralıklarla sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Ana prensibimiz sağlık ve hijyen olduğu için tüm detayları profesyonel bir şekilde yürütmekteyiz. Çiftliğimiz siz değerli ziyaretçilerimize her zaman açıktır.

Eşek Sütünün Faydaları Neler?

Bilim adamları ve doktorların eşek sütünün faydalarını açıklamaları ile birlikte insanların merakı gün geçtikçe artmaktadır. Bizde bu konuda araştırmalarımızı bir başlık altında toplamaya çalıştık. Eşek sütünün birçok hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bunun haricinde olası hastalıklara yakalanmamak için bağışıklılık sisteminizi güçlendirmeye yarar.

▪ Mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

▪ Kansere karşı direnç sağlıyor.

▪ Astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor.

▪ Bazı cilt hastalıklarına çare olduğu biliniyor.

▪ İçerisindeki yüksek kaliteli omega-3 sayesinde kalbi koruyor.

▪ Kemik gelişimini arttırıyor. Yağ yakımını hızlandırıyor ve vücudu formda tutuyor. Küçük yaştaki çocuklara ve bebeklere tavsiye ediliyor.

Eşek sütünün faydaları sadece bunlarla bitmiyor daha sayamadığımız birçok insan vücudu için yararlı özellikleri bulunmaktadır.

İtalya Sağlık Bakanlığı, büyümekte olan çocuklara ve yaşlılara eşek sütü kullanımını şiddetle öneren bir kampanya başlattı. İnsan sütüne en yakın süt olarak bilinen eşek sütü, özellikle kemik erimesine karşı yaşlılara öneriliyor. Bu arada süt tozuna alerjisi olan bebekler için de eşek sütünün anne sütü kadar, özellikle kalsiyum zenginliği açısından değerli olduğu doktorlarca öne sürülüyor. Antibakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle eşek sütü halen İtalya’da tıbbi amaçlı olarak kullanılıyor.

Eşek Sütü’nün Kansere Karşı Faydası

Akca’nın yanı sıra laboratuvarda görevli Prof. Dr. Nilüfer Çinkılıç, Dr. Özgür Vatan, Dr. Dilek Yılmaz ve yüksek lisans öğrencisi Huzeyfe Huriyet ile çalışma başlattıklarını belirten Çavaş, “İyi bir planlama yaparak ilk etapta eşek sütünün kanser tedavisinde faydalı olup olmadığını hücreler üzerinde denedik. Güzel sonuçlar aldık. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Sonuçta, sağlıklı hücrelere zarar vermeyen dozlarda kanserli hücrelerin apoptoz yoluyla intihar ettiğini gördük. Yani deneylerimizde, eşek sütü, kanserli hücreleri %50-55 ölüme sürükledi. Bunu diyebiliriz. Bilimsel ilk veri, bu çalışmalarımızda ortaya konuldu. Akciğer kanseri ve sağlıklı akciğer hücreleri hatları üzerinde bu çalışmayı yaptık, güzel sonuçlar aldık.

Eşek sütünün tümör hücrelerini öldürdüğünü ama aynı dozda sağlıklı hücrelere olumsuz bir etki yapmadığını gördük. Bir maddenin kemoterapik ilaç haline gelmesi uzun süreli ve yoğun çalışmalarla gerçekleştiriliyor. Bu çalışmada elde ettiğimiz ilk sonuçlar umut verici. İlerleyen çalışmalarımızla daha detaylı sonuçlar elde edeceğimizi umut ediyoruz.

Eşek Sütünün Temel Özellikleri ve Faydaları

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zübeyde Öner, eşek sütünün anne sütüyle benzer özellikler taşıdığını söyledi. Eşek sütünün dünyada en çok Çin’de üretildiğini belirten Prof. Dr. Öner, şöyle konuştu: “Eşek sütü üretimi Avrupa’da da yaygınlaşmaya başladı. Bizim ülkemizde de kıymete bindi. Bunun en önemli nedeni anne sütüne çok yakın özellik göstermesi.Şeker ve protein açısından anne sütüne çok benziyor. Eşek sütünde lizozim ve laktozi dediğimiz maddeler var. Bu maddeler vücudun savunma sistemini güçlendiriyor dolayısıyla vücutta tümör oluşumunu engelleyici faktör olduğu da yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuş durumda. En önemli özelliği kuru madde açısından anne sütüne yakın olmasıdır. Protein değeri anne sütüne yakın. Yağ değeri anne sütünden daha düşük. Eşek sütünde çoklu doymuş yağ asitlerinin daha fazla olduğunu görüyoruz.” Eşek sütünün kolesterolü düşürdüğünü belirten Prof. Dr. Öner, “Ayrıca, probiyotik özelliği var. Bu bakımdan eşek sütü daha çok bilimsel çalışması yapılması gereken yeni bir konu bizim için” diye konuştu.

Kaynak: www.dursunozden.com.tr

15134646_10208056213062689_2816360792497578799_n15179011_10208056346906035_4403022800496583011_nesek-ciftligi-300x284

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

shared on wplocker.com